Home » Vietnam: Road Trip z jihu na sever

Vietnam: Road Trip z jihu na sever

Jak do Vietnamu

Letadlo

Do Vietnamu je z Čech poměrně jednoduché se dostat. Každý let je nicméně s přestupem. Volba je pak v tom, jestli jižní cestou (Qatar, Emirates, Turkish, KLM) nebo severní (Aeroflot).
Já volil Qatar, neb tam je možné udělat kombinaci – přílet do Saigonu a odlet z Hanoje. Což ve svém důsledku dost šetří čas.

Víza

Občané ČR musí mít pro návštěvu Vietnamu víza. Tady jsou vlastně 3 možnosti. E-visa (online žádost) , víza on arrival a pak víza přes ambasádu v Praze.

  1. e-visa – přes web provedete registraci ( https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/trang-chu-ttdt) , zaplatíte a i přes web dostanete vlastní vízum. Na místě pak dostanete jen razítko do pasu. Za mne nejjednodušší forma
  2. on-arrival – přes web provedete registraci, zaplatíte poplatek za schvalovací dopis a vlastní vízum získáte po krátkém čekání ve Vietnamu na letišti
  3. víza přes ambasádu – jedete-li do Vietnamu jako turista, tak tohle je pak varianta pro masochistu.
Dále je pak nezbytně nutné mít platný cestovní pas minimálně 6 a více měsíců ode dne vstupu do Vietnamu.
 
Služby 
  • Ubytování
    • Ubytování  ve Vietnamu se přímo ovyslé od místa a kvality. Na malých vesnicích se dá sehnat i za 1 USD, nicméně standardně se bavíme o cca 100 000 VND za dormitory
  • Jídlo
    • Vietnam je pro milovníky jídla ta pravá země. Výborně se tu dá najíst v menších podnicích, pouličních stáncích ale i luxusních restauracích.
    • Ceny jídel jsou Vietnamu velmi nízké  a závisí  místně (tedy, v turistických místech to dokáží nadsadit pěkně)  a sezóně. Ale jak to tedy je? V levné restauraci stojí jídlo 15 000 až 30 000 VND. Nejlevněji se pak u stánků kolem cest mimo města. Tam PHO přijde třeba jen na 5 000 VND (v Hanoi pak třeba i 40 000 VND)
  • Internet
    • Nejlepší způsob, jak získat mobilní data je zakoupené klasické předplacené karty. Ty se prodávají opravdu všude. Nejvýhodnější jsou pak společnosti VietTel a Vinaphone. Cos e týká připojení, mimo pár míst bylo všude stabilní a poměrně kvalitní. A vždy jsou tu jako možné záchrana široce rozšířené Free hotspoty (v podstatě každá restaurace je má).
  • Půjčování motorky/skůtru
    • Motorku je možné půjčit kdekoliv, a to i bez řidičáku. Stačí pouze pas a peníze. Cena se pak pohybuje dle délky  mezi 5.12 USD/den

Cestování po Vietnamu

Part 1: Saigon a delta Mekongu

Jižní trasa, výchozí místo je Saigon. Cesta vede primárně po poměrně kvalitních asfaltových cestách a mezi ostrovy je pak občas nutné jet trajektem.

Ceká tahle trasa je tak na 4 – 6 dní.

Part 2: Dalat a okolí

Cesta kolem Dalatu s cílem u vodopádu Pongpour. Do Dalatu ze Sigonu je možné se dostat bud na motorce, autobusem nebo letět.

Part 3: Hanoi, Cat-ba a hory severního Vietnamu

Okružní cesta Severem Vietnamu s návštěvou hlavních míst a zároveň s touláním pro neturistických místech.  celé to lze zvládnout za 14 dní, ale lépe je to rozložit na týdny 3. Celkově vede trasa o kvalitních cestách, jen horách je třeba počítat (občas) s brutálním sklonem silnice. A na Cat Ba je pak jede trajektem.

Zajímavá místa

  • Delta Mekongu – Delta je svérázný vodní svět, který se pohybuje v rytmech mocného Mekongu, kde lodě, domy a trhy plují po nesčetných řekách, kanálech a potocích, které křižují krajinu jako tepny.
  • Dalat – o Dalatu se říká, že je to město tisíců květin a čerstvé zeleniny. V jeho okolí pak rozhodně stojí za návštěvu i vodopád Pongour 
  • Cat Ba – Ostrov Cat Ba je poměrně klidné místo s několika malými, i když pěknými plážemi, bohatou historií a hlavně je to vstupné brána do zátoky Ha Long
  • Ninh Binh – Vápencové homole porostlé hustou a zelení svítící vegetací vystupují jako hřbety bájného draka z rýžových polí a zrcadlí se ve všech vodních plochách.
  • Mai Chau – Oblast Mai Chau je utvářena hlavně etniky Black a White Thai. Na první pohled je to vidět na stavbách a architektuře obecně – domy jsou postaveny na kůlech, které poskytují jak dobrou ochranu před vodou a zároveň jsou přirozeným úkrytem pro dobytek. 
  • Moc Chau – Moc Chau je společné jméno pro okres provincie a jeho hlavní město. Samotné město je uprostřed hornaté a kopcovité oblasti. Je to oblast čajových plantáží, ovocných stromů a květin.
  • Nghia Lo – Nghia Lo se nachází 80 km západně od města Yen Bai a  skoro 200 km z Hanoje. Nghia Lo je domovem etnika Black Tha (Tai Dam), kteří jsou proslulí jedinečnou kulturou a jídlem.
  • La Pan Tan – Kopce a krajina kolem vesnice La Pan Tan nabízejí místo s nejkrásnějšími terasami v okrese Mu Cang Chai a obecně asi i nejkrásnějšími v celém Vietnamu.
  • Hanoi – hlavní město Vietnamu je na jednu stranu velice živé a pulsující místo, ale na druhou stranu tam jde najít klid uliček starého města nebo kolem jezer v centru.
  • Khau Pha Pass –  horský průsmyk – Khau Pha Pass,  ke kterému vede jedna z nejvíce klikatých a strmých silnic ve Vietnamu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *