Vietnam: road trip z jihu na sever

by Petr Hingar
0 comments
Od ohromujícího výhledu na horu Sam a zátoku Ha Long, přes posvátné chrámy a pagod až po rýžové terasy a pláže, Vietnam je ohromující. Cestování po Vietnamu je zážitek plný přírodních krás, hektických měst a některých z nejlepších jídel na světě.
KDY JET

Dle mne se dá jet do Vietnamu během celého roku. Jen je třeba vždy zvážit, kam. Když jsou na jihu monzuny, tak je na severu pěkně. V zimě může zase na severu v horách kolem Sapy i sněžit, ale na jihu je úplně super.

NA JAK DLOUHO ?

Něco mezi třemi týdny a dvěma měsíc  je ideální. Hodně záleží na tom, jak se bude přepravovat a co chcete vidět. A také, jestli letíte z5 ze stejného místa nebo pojedete sever-jih (nebo případně opačně). Pak pracuje čas pro vás.

DENÍ ROZPOČET

Vietnam je levný. Opravdu levný. Hlavně tedy jídlo. Tady se bavím o obědě za 15kč. V turistických spotech je to samozřejmě víc, ale obecně se dá denní rozpočet (včetně ubytování a motorky) držet kolem 20 EUR/den

VÍZA

Občané ČR musí mít pro návštěvu Vietnamu víza. Tady jsou vlastně 3 možnosti. E-visa (online žádost) , víza on arrival a pak víza přes ambasádu v Praze. Dále je pak nezbytné mít platný cestovní pas ještě minimálně 6  ode dne vstupu.

JAK DO VIETNAMU

Do Vietnamu je z Čech poměrně jednoduché se dostat. Každý let je nicméně s přestupem. Volba je pak v tom, jestli jižní cestou (Qatar, Emirates, Turkish, KLM) nebo severní (různé čínské aerolinky).

CESTOVÁNÍ PO VIETNAMU

Jak se dopravovat po Vietnamu je kapitola sama pro sebe. Je možné letadlo či autobusy. Ale za mne nejlepší varianta je půjčení motorky a přepravovat se jako místní.

Jak tam, podmínky vstupu a další

Let

Do Vietnamu je z Čech poměrně jednoduché se dostat. Každý let je nicméně s přestupem. Volba je pak v tom, jestli jižní cestou (Qatar, Emirates, Turkish, KLM) nebo severní (Aeroflot).
Já volil Qatar, neb tam je možné udělat kombinaci – přílet do Saigonu (Ho Či Minovo Město) a odlet z Hanoje. Což ve svém důsledku dost šetří čas.

Víza

Občané ČR musí mít pro návštěvu Vietnamu víza. Tady jsou vlastně 3 možnosti. E-visa (online žádost) , víza on arrival a pak víza přes ambasádu v Praze.

  1. e-visa – přes web provedete registraci ( https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/trang-chu-ttdt) , zaplatíte a i přes web dostanete vlastní vízum. Na místě pak dostanete jen razítko do pasu. Za mne nejjednodušší forma
  2. on-arrival – přes web provedete registraci, zaplatíte poplatek za schvalovací dopis a vlastní vízum získáte po krátkém čekání ve Vietnamu na letišti
  3. víza přes ambasádu – jedete-li do Vietnamu jako turista, tak tohle je pak varianta pro masochistu.

Dále je pak nezbytně nutné mít platný cestovní pas minimálně 6 a více měsíců ode dne vstupu do Vietnamu.

Ve Vietnamu

Služby

  •  Ubytování: přímo závisí od místa a kvality. Na malých vesnicích se dá sehnat i za 1 USD, nicméně standardně se bavíme o cca 100 000 VND za dormitory
  • Jídlo: Vietnam je pro milovníky jídla ta pravá země. Výborně se tu dá najíst v menších podnicích, pouličních stáncích ale i luxusních restauracích.
    Ceny jídel jsou Vietnamu velmi nízké  a závisí  místně (tedy, v turistických místech to dokáží nadsadit pěkně)  a sezóně. Ale jak to tedy je? V levné restauraci stojí jídlo 15 000 až 30 000 VND. Nejlevněji se pak u stánků kolem cest mimo města. Tam PHO přijde třeba jen na 5 000 VND (v Hanoi pak třeba i 40 000 VND)
  • Internet: nejlepší způsob, jak získat mobilní data je zakoupené klasické předplacené karty. Ty se prodávají opravdu všude. Nejvýhodnější jsou pak společnosti VietTel a Vinaphone. Cos e týká připojení, mimo pár míst bylo všude stabilní a poměrně kvalitní. A vždy jsou tu jako možné záchrana široce rozšířené Free hotspoty (v podstatě každá restaurace je má).
  • Půjčování motorky/skůtru: motorku je možné půjčit kdekoliv, a to i bez řidičáku. Stačí pouze pas a peníze. Cena se pak pohybuje dle délky  mezi 5.12 USD/den. A jak se ve Vietnamu jezdí? K tomu je něco tady -doplnit

Cestování po Vietnamu

Part 1: Saigon a delta Mekongu

Jižní trasa, výchozí místo je Saigon. Cesta vede primárně po poměrně kvalitních asfaltových cestách a mezi ostrovy je pak občas nutné jet trajektem.

Celá tahle trasa je tak na 1- 2 týdny

Part 2: Dalat a okolí

Cesta kolem Dalatu s cílem u vodopádu Pongpour. Do Dalatu ze Sigonu je možné se dostat bud na motorce, autobusem nebo letět.

Celá tahle trasa je tak na 3 – 5 dní.

Part 3: Hanoi, Cat-ba a hory severního Vietnamu

Okružní cesta Severem Vietnamu s návštěvou hlavních míst a zároveň s touláním pro neturistických místech. Celkově vede trasa o kvalitních cestách, jen horách je třeba počítat (občas) s brutálním sklonem silnice. A na Cat Ba se pak jede trajektem.

Celá tahle trasa je tak na 14 dní, ale dal bych tomu spíš dnů 20.

Zajímavá místa

  • Delta Mekongu – Delta je svérázný vodní svět, který se pohybuje v rytmech mocného Mekongu, kde lodě, domy a trhy plují po nesčetných řekách, kanálech a potocích, které křižují krajinu jako tepny.
  • Dalat – o Dalatu se říká, že je to město tisíců květin a čerstvé zeleniny. V jeho okolí pak rozhodně stojí za návštěvu i vodopád Pongour
  • Cat Ba – Ostrov Cat Ba je poměrně klidné místo s několika malými, i když pěknými plážemi, bohatou historií a hlavně je to vstupné brána do zátoky Ha Long
  • Ninh Binh – Vápencové homole porostlé hustou a zelení svítící vegetací vystupují jako hřbety bájného draka z rýžových polí a zrcadlí se ve všech vodních plochách.
  • Mai Chau – Oblast Mai Chau je utvářena hlavně etniky Black a White Thai. Na první pohled je to vidět na stavbách a architektuře obecně – domy jsou postaveny na kůlech, které poskytují jak dobrou ochranu před vodou a zároveň jsou přirozeným úkrytem pro dobytek.
  • Moc Chau – Moc Chau je společné jméno pro okres provincie a jeho hlavní město. Samotné město je uprostřed hornaté a kopcovité oblasti. Je to oblast čajových plantáží, ovocných stromů a květin.
  • Nghia Lo – Nghia Lo se nachází 80 km západně od města Yen Bai a  skoro 200 km z Hanoje. Nghia Lo je domovem etnika Black Tha (Tai Dam), kteří jsou proslulí jedinečnou kulturou a jídlem.
  • La Pan Tan – Kopce a krajina kolem vesnice La Pan Tan nabízejí místo s nejkrásnějšími terasami v okrese Mu Cang Chai a obecně asi i nejkrásnějšími v celém Vietnamu.
  • Hanoi – hlavní město Vietnamu je na jednu stranu velice živé a pulsující místo, ale na druhou stranu tam jde najít klid uliček starého města nebo kolem jezer v centru.
  • Khau Pha Pass –  horský průsmyk – Khau Pha Pass,  ke kterému vede jedna z nejvíce klikatých a strmých silnic ve Vietnamu

Views: 2

You may also like

Leave a Comment