Home » Čína: velký pochod za 21 dní…

Čína: velký pochod za 21 dní…

..aneb 5 447 km letadlem, 1 457 km rychlovlakem, 670 km autobusem, 84 stanic metra (3 města), 48x ukázaný pas, 29 různých jídel, 2x postel větší než 180cm, 2x spaní v letištní hale, 5 lidí umějící anglicky, …. .

Jak se tam dostat a podmínky

Než začneme, pár postřehů.

 • V Číně nejste nikdy sám. Opravdu. Jediné místo, kde jsme byl sám bylo na treku po Velké zdi. Jinak nikde.
 • V Číně nefunguje Google a Google map. Ale super tu funguje Seznam Mapy.
 • Datovou SIM kartu prodávají na každém kroku a za velmi příjemné ceny. Signál je pak obecně vlastně všude dost kvalitní.
 • Všude budete ukazovat pas, opravdu úplně všude.
 • V Číně se nemluví anglicky, je nutné si stáhnout nějaký překladač. A i tak je komunikace plný smíchu.
 • I když jízdenku na rychlovlak koupíte v aplikaci, na stanici stejně musíte (den před odjezdem) si jí “vyměnit” za tu papírovou.
 • Celá Čína je jen jedno časové pásmo.
Jak do Číny

Víza – pro vstup do Číny je vyžadován pas platný minimálně 6 měsíců po návratu a turistická víza, které je potřebné vyřídit před odletem na čínské ambasádě v Praze. Pro udělení víza je nutné doložit originál a fotokopii pasu ,1x vyplněný formulář, 1x barevnou fotografie, letenku, itinerář cesty a rezervaci ubytování. 

Počínaje 18.10. 2019 se žadatel musí do vízového centra dostavit osobně z důvodu odebírání otisků prstů. Odebrání otisků prstů je možné pouze současně s předáním dokumentů potřebných pro žádost o vízum ve vízovém centru.

Letenka – V současné době je k dispozici přímý let z Prahy se společností Hainan Airlines, letět můžete s 1 přestupem s několika dalšími společnostmi. Pravidelnými lety se dopravíte do Pekingu, Šanghaje a Hongkongu, kde jsou hlavní mezinárodní letiště.

Peníze a placení

Čína je postavena a na papírovém platebním styku. Co se týká výměny, překvapivě nejlépe vyjde nákup Juanů v ČR. Kartou V Číně pak vlastně nezaplatíte nic. Akceptují jen karty vydané v Číně. A i když v hotelech píšou, že karty akceptují, tak na místě jim zázračně nejde terminál.

Je možné sice vybrat peníze v bankomatu (jen některé) ale je to zatíženo místním poplatkem 3.5%.

Cestování po Číně a ubytování

Metro a žetony – metrem jsme v Číně jel ve třech městech. Pekingu, Čchung-čchingu a Čchang-se. A je to opravdu zážitek. Metro je moderní, přesné a jezdí často. A také je vše jen v čínštině a anglicky nikdo neumí. A jízdé je pak kapitola sama pro sebe. Funguje tu systém předplacených plastových žetonů, ale ja jaké hodnotě? To je občas metoda pokus omyl.

Metro (spíše rychlo metro)také člověk využije pro cestu z Pekingského letiště do centra. Jízdenka stojí 25 juanů. Na letišti  stačí najít cedule s nápisem Airport Express Train Station. Matro pak jede do stanice Dongzhi-men, kde je přestup na klasické linky metra.

Autobusy – místními autobusy jsme si cestu opravdu užil Evropan v nich působí jako zjevení. Nejdelší a zároveň nejkomplikovanější cesta pak byla z Pekingu na sever k Jinshanlingu. Jede se z Wangjing west (望京西) do Luanping bus station(滦平), kde je třeba přestoupit linku z Luanping (滦平) do Wangjing west. Odtamtud pak už jen krátký “skok” do Jinshanling highway service station(金山岭服务区). A pak je to už jen kousek pěšky. Nicméně velká legrace je, že vše je jen Čínsky a tak jediný orientační bod jsou čísla. V plánu v té době bylo otevření přímé linky z Dongzhimen  Bus Station, která by měl jet přímo ke zdi.

Autobusem jsme pak jel i v Xi’anu (k Terakové armádě), v Naxi country, atd..ale to bylo vždy řádově jednodušší. Jen se člověk musí obrnit před náhončími taxíků kteří s chabou angličtinou přesvědčují že nic nejezdí a jediná cesta je možná taxíkem.

Letenky a lítání – letecká doprava je v Číně standardní způsob hromadné dopravy. Všechny letenky jsem kupoval přes mobilní aplikaci a vždy bez problému. Jen v Pekingu je třeba si dávat pozor, neb do Žlutých hor (Huangshan Tunxi) se létá z letiště Beijing Nanyuan Airport, které je ovšem na druhé straně města a zároveň slouží i vojenským účelům. Takže jako Evropan jsme tam způsobil docela pozdvižení. EDIT: po otevření nového letiště bylo v roce 2019 zavřeno.

Dobré je také vědět to, že Čínské letecké společnosti mají zvláštní způsob prodeje letenek. Kolem šestého dne před letem letenky zlevní o cca 30%. Snížená cena platí tak 2 dny a pak se zvedne na vyšší hladinu, než byla před slevou.

Rychlovlak – samostatnou kapitolou jak cestovat po Číně je cesta rychlovlakem. Jejich trať a dosah roste ďábelským tempem a jedná se o nejefektivnější způsob dopravy mezi velkými městy. Není sice tak rychlé jako letecky, ale velký výhoda je, že nádraží je většinou uprostřed měst a tím pádem odpadá nutnost cestování na letiště a z něj. Já jsme je využil pro cestu ze Žlutých hor (Huangshanbei North Railway Station) do Gaulinu (Guilin North Railway Station) se přestupem v Čchang-ša

Půjčení motorky – dobrá cesta, jak poznat venkov je půjčit si motorku. Co je ale zákeřné, tak mají jen skútry a to navíc ještě elektrické. Takže doporučuji zkontrolovat, že máte i nabíječku a pak už jen hlídat nabytí.

Ubytování – Ubytování jsem vybíral vždy dle dostupnosti zajímavých míst a obecně platí, že čím více v historickém centru, tak je levnější. Také je docela dobré ho objednávat docela dopředu, dost hýbají s cenou nahoru. Nejlépe se pak osvědčil Booking.

TOP 10 míst po cestě
 • Velká zeď ( trek po zdi z Jinshanling  do Simatai) – Úsek z Jinshanling do Simatai je obecně brán jako nejkrásnější část Velké zdi. Na celé trase se střádají opravené části s těmi ve stavu, jak je nechal zub času.
 • Žluté hory – Huangshan – pokud hledáte dobrodružství mimo velká města v Číně, pohoří Huangshan je perfektní destinací. Nachází se v provincii Anhui a v roce 1990 se stal součástí světového dědictví UNESCO. Celé místo je známé svými západy slunce, horkými prameny a žulovými vrcholy. Huangshan doslova znamená „ žluté hory “ v čínštině a je často inspirací pro tradiční čínské malby
Mapa treků a cest v rámci Hunagshanu
 • Li-ťiang – nádherné starobylé město Lijiang bylo ve své bohaté historii  klíčovým městem na Tea Horse Road. Ve městě je úžasně zachovalá středověká zástavba, která pekně ukazuje, jak bylo město výstavné a bohaté. Město jako takové je navíc zasazeno do velmi krásné krajiny s výhledem až k zasněženému štítu Sněžné hory Nefritového draka.
 • Yangshuo country – oblast kolem řeky Yangshuo patří mezi nejvíce nedotčené scenérie v celé Číně. Na místě je ideální si půjčit motorku a s  nepřetržitou velkolepou kulisou smaragdových vápencových kopců vyrazit po úzkých stezkách vinoucích se údolím – kolem rýžových polí,  kolem farmářů, kteří sázejí rýži nebo řídí buvoly s  dřevěnými pluhy, kolem malých zeleninových zahrad a zavlažovacích kanálů a jezírek.
 • Peking – Zakázané město – někdejší přísně střežené sídlo císařů a po dlouhá staletí chlouba Pekingu i celé říše středu. Místo, které více jak 500 let bylo Zakázané město  „obyčejným“ smrtelníkům  zapovězeno. Jeden ze středověkých divů světa a také místo s několika nej – nejrozlehlejší palác, největší dřevěná stavba na Zemi, nezapovězenější část velké Číny a také přepychový domov samotných synů nebes. Co více dodat..
 • Peking – Chrám Nebes – Peking to ale není jen Zakázané město. Čínští císaři si vybudovalo i další velkou řadu monumentálních staveb. Jednou z nich je i Chrám Nebes. A Ačkoliv oficiální překlad čínského „Tchien-tchan“ zní „Chrám nebes“, jedná se spíše o velký komplex taoistických chrámů, jehož počátky sahají až do 15. století. Celek se pak skládá mnoha nádherných a historicky cenných budov.  Bývalo zde jediné místo, kde bylo možné kontaktovat bohy. I sám císař musel nejprve projít Palácem odříkání a Klenbou nebes, aby se mohl u oltáře pomodlit.
 • Peking – Hutongy –  vlasní Hutong je vlastně úzká obytná ulička nebo ulice, která se připojuje k dalším hutongům a tvoří čtvrť nádherných průchodů, které poskytují nedotčené okno do staré, tradiční Číny.  Je ale smutné, že právě tyto čtvrti padají za oběť modernizaci a moderní urbanistice Pekingu.
 • Xi’an -Xi’an je hlavní město provincie Šen-si. Leží ve střední Číně v oblasti kolem řeky Wei, která je považována za kolébku čínské civilizace.Díky své velmi bohaté historii a slávě je Xi’an opravdu nabitý památkami. Asi nejvíce monumentální jsou pak hradby vnitřního prstence – 14 km dlouhý čtverec s výškou hradem 15m a šířkou kolem 8m) Xi’anského městského opevnění.
 • Terakotová armáda – V roce 1974 chudý farmář jménem pan Yang kopal na svém poli novou studnu, když se ze země vykutálela hlava, která přistála u jeho nohou, následovaná paží s nataženou rukou, jako by se ho snažila uchopit. Utíkal v hrůze, protože věřil, že se jeho předkové vrátili z posmrtného života, aby ho potrestali. Později toho dne se vrátil s podporou dvou dalších farmářů a začali kopat. To, co našli, byl začátek jednoho z nejneobvyklejších archeologických nálezů v historii, osmi tisíc terakotových válečníků chránících obrovskou 2200 let starou hrobku prvního císaře Qin Shi Huanga z dynastie Čching. Sjednotitele Číny a stavitele Velké zdi.
 • Naxi country – a nakonec jsme si nechal oblast kolem Lijiang (viz výše) v provincii Yunnan. Je to oblast , kterou obývají lidé etnika Naxi. Jedná se o nečínské etnikum, které staletí formovalo zdejší kraj,  stavěli města a těžili z obchodu na Tea Horse Road do Tibetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *