Itálie - Andělský hrad
Home » Itálie: všechny cesty vedou (nakonec) do Říma

Itálie: všechny cesty vedou (nakonec) do Říma

Když jsme byli naposledy v Itálii, tak úřadoval koronavir. Tentokrát pro změnu úřadoval Kerberos. Ale jako posledně jsme si to docela užili. Ono to v Itálii vlastně ani jinak nejde. Tedy pokud jste milovníky historie, dobrého jídla a pití stejně jako já. Pak se budete v Itálii cítit velmi, velmi příjemně. Ostatně, jako ochutnávku či motivaci můžou být fotky a text níže.

Itálie 2023

Letošní cesta začala vlastně tam, kde naše polední skončila. Tedy v severoitalských Benátkách, na náměstí svatého Marka.

Ale tentokrát bylo hlavním cílem “věčné město” – Řím. Řím, kde se psaly dejiny a  který lze směle nazvat kolébkou Evropy, možná i celého západního světa a místo kam vedou všechny jeho cesty.

A přeci se na cestě objevili tři místa, která se Římem mohou směle soupeřit a z mne se řadí do zástupu skrytých pokladů Itálie, kam nemíří moc turistů. Jde o Ravennu, Padovu a Loreto. Každé z těchto měst je jiné, každém má svojí vlastní historii, magii a atmosféru. 

Tak jestli mohu doporučit, najděte si určitě čas i na tyto tři města, určitě z nich budete nadšeni stejně jako jsme my. A když vaše cesty povedou jen do Říma? Ne, nebudete zklamaní, ono to v Římě snad ani nejde. A Vy budete mít důvod, jet do Itálie znovu.

Navštívená místa

Benátky – bazilika Santa Maria della Salute 

Benátky – bazilika San Giorgio Maggiore

Ravenna – Piazza Duomo a Piazza del Popolo

Ravenna – katedrála v Ravenně  a Baptisterium 

San Marino- Palazzo Pubblico

Urbino – Piazza della Repubblica a Urbino Dóm

Loreto Bazilika Svaté chýše a Piaza della Madonna

Tivoli – Hadriánova vila

Vatikán – Bazilika svatého Petra

Vatikán – Svatopetrské náměstí

Řím – fontána di Trevi

Řím – Andělský hrad

Padova –Bazilika svatého Antonína

Řím – Koloseum

Padova – Loggia Amulea a Prato della Valle

Řím – forum Romanum a Palatinský Pahorek 

Jíst, pít, žít ….

Jídlo  a pití: Náš klasický jídelníček, je z pohledu Italských klasik, docela čitelný: pizza, pasta, gnocchi. A piadina. A pak zmrzlina a nějaká ta sladkost, jako třeba panna cota, cannoli či bombolone. A pití? Káva v jakékoliv variantě, prosecco, bellini a aperol. 

Jedli jsme jak v restauracích, tak z okének ve zdi podél cest. A vlastně všude to bylo super. Ale přeci jenom, 4 podniky se tak nějak vymykali ostatním.

  • Ristorante Il Vecchio Falconiere – návštěva této restaurace znamená zažít originalitu, jednoduchost, vášeň pro jídlo a chuť. Božskou chuť. Tuhle Padovskou restauraci jsme navštívili vlastně na konci naší cesty po Itálii a naprosto platí, že to nejlepší má být na konec. Kde jinde zažijete přípravu masa na vařících talířích přímo před vámi? A navíc, jakého masa! A nebo ravioly s borůvkami či pravý Italský tatarák. A k tomu vynikající prosecco. Co víc chtít…
  • Profumo di Piadina “Laboratorio del Palato” – člověk by řekl…taková  obyčejná, voňavá placka. S mortadellou, ricottou a pistáciemi, nebo prosciutto crudo a mozzarela….jednoduché, ale chutná božsky. A přesně tohle servírují v malém bistru kousek od hlavního náměstí v Modenně. 
  • Old Bridge Gelateria – Italská zmrzlina je něco, co zná opravdu každé malé dítě. A v tomhle malm zmrzlinářství, přímo pod hradbami Vatikánu, byla prostě nejlepší. 
  • 3 Quarti Restaurantl – malá, ale velmi útulná restaurace v okázalé secesní Římské čtvrti Prati. A chcete-li zažít pravou Italskou restauraci, kam chodí místní na vynikající místní jídlo či jen tak na drink, určitě tenhle podnik nemůžeme minout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *