Panama - Puente de las Américas
Home » Panama: země spojující Ameriky

Panama: země spojující Ameriky

Kolik toho víte o středoamerické Panamě? Než jsem jí navštívil, tak jsme vlastně znal jen Panamský kanál, Panamský klobouk a to, že mají skvělé rumy. Co jsem však našel, byla země která spojuje dva kontinenty a propojuje dva oceány. Panama je malá země plná historie, divoké a rozmanité přírody, kultury, tropických pláží, rušnými městy a úžasnými pustými ostrovy.

Fotogalerie Panama je pak tady – https://liveandtravel.cz/?p=5064

Jak a kdy tam, podmínky vstupu a další

Cesta do Panamy

 • Letenky : Do Panamy je asi z pohledu ČR nejsnadnější cesta z KLM. Praha – Amsterodam – Panama a nebo s Air France – Praha – Paříž – Panama. Cena letenek, když má člověk štěstí, je kolem 10k, standardně pak kolem 15k. Kdybych mohl doporučit, za mne bych volil určitě cestu s KLM.
 • Víza : na 90 dní mají občaní ČR bezvízový vstup, takže tohle je prostě na pohodu.
 • Kdy : Nejlepší doba k návštěvě Panamy je v letním období sucha od poloviny prosince  do poloviny dubna. Zóna  Panamského průplavu  má tropické klima s vysokou vlhkostí po celý rok.
 • Aktuální Covid podmínky pro vstup : https://www.tourismpanama.com/plan-your-vacation/advisories/

V Panamě

 • Jazyk : Úředním jazykem v Panamě je španělština, ve městech to jde i (občas) anglicky, ale na venkově prostě jen španělština
 • Měna : Oficiální měnou v Panamě je sice Balboa (PAB), ale paralelně (respektive hlavně) se používá americký dolar.
 • Kreditní karty a bankomaty : Panama je především hotovostní ekonomika. Kreditní karty můžete používat pouze ve vybraných hotelech, obchodech a restauracích. I když je v Panama City slušný počet bankomatů (max. částka pro výběr je pak 250 USD), budete mít problém najít ATM, čím dále budete od Panama City cestovat. Vždy je tedy dobré mít u sebe hotovost, zejména malé bankovky.
 • Zástrčky :  Zástrčky v Panamě jsou typu A a B. Standardní napětí je 110 V a standardní frekvence je 60 Hz.
 • Mobilní služby a data : První věc, kterou musím o předplacené SIM kartě říci, že internetové a datové připojení je skvělé zejména ve městech. Mimo města existuje stále hodně míst (hory, pláže a džungle) kde je  spojení slabé nebo dokonce žádné. V zemi jsou 4 telefonní operátoři: +movil, Claro, Tigo a Digicel. Předplacenou SIM kartu si můžete koupit při příletu na  mezinárodní letiště Tocumen. Nicméně za mne bych doporučil jí koupit mimo letiště ve městě, protože ceny na letišti jsou daleko vyšší  (tak 2,5x) ve srovnání s obchody ve městě.

Doprava 

Auto

Když jsme přemýšlel na tím, jak se budu po Panamě přepravovat, chtěl jsme původně jít cestou autobusů a collectivo. Naštěstí mne osvítilo a šel jsme cestou půjčení auta. Na mezinárodním letiště Tocumen je možné si půjčit jakékoliv auto a vůastně jen záleží na Vás, jak a kam budete chtít. Neb jsou vzdálená (ale užasná místa s vodopády) kam potřebujete 4×4. Já ho bohužel neměl, tak jsme třeba musel oželet vodopád Kiki.

Řízení v Panamě je obecně dost na pohodu. Je to asi jako řídit v Maďarsku. Co se týká kvality silnic, tak ty hlavní – Carr. Panamericana 1 a ostatní od čísla 2 do 10 jsou velmi kvalitní a v ničím si nezadají s našimi dálnicemi.V případě menších silnic je to horší, tam je často díra na díře tak, že jedete sotva 20 km/hod. A v horách nebo naopak v džungli se pak asfaltka stává klasickou hliněno-šterkovou cesto, po které může být po dešti cesta velké dobrodružství

Moje cesta Panamou

Benzín : cena benzínu je jednom velké štěstí. Jak jinak nazvat cenu – 0,91 USD/litr.

Placení dálnic : v celé Panamě existují dva úseky placených dálnic. A to z/do Panama City ve směru mezinárodní letiště a pak mezi Panama City a Colonem. 

Loď

Dalším způsobem, jak jsem se v Panamě pohyboval byla lod. A to jak pro návštěvu Coiby (tady se ale bavíme spíše o organizované cestě) nebo pro přepravu na Bocas del Toro (ferry) a pak mezi ostrovy za pomocí water Taxi.

 • Almirante  – > Bocas del Torro
  • Transporte Marítimo Valencia, jedna cesta 6 USD nebo 10 USD zpáteční, jezdí od 6-18 co 30 min a cesta je cca 30 min
  • musel jsem také zaparkovat auto. Tady je třeba odmítnout všechna naháněče (docela neodbytní) a jet přímo na hlídané a hlavně levnější parkoviště hned vedle přístavu (Leiza Secure Parking) – platil jsem 3 USD/den
 • Bocas del Torro – > ostrovy v okolí
  • water taxi ceny od 2 USD na nejbližší ostrov po 20 USD na ty opravdu vzdálené
 • Santa Catalina – > Coiba : je možné jet private, ale lépe vychází organizovaná tour (prodává ji každý hostel i všude kolem cesty v Santa Catalině – cena je 70 USD vždy a všude)

Zajímavá místa

 • Coiba National Marine Park : Park je známý jako jedno z nejlepších míst pro šnorchlování a potápění na pobřeží Tichého oceánu. V oblasti se vyskytuje více než 800 druhů mořských živočichů a také velké množství ostrovů. Centrem je pak ostrov Coiba, který je jednak největším ostrovem v parku a zároveň i největším ostrovem celé Střední Ameriky. 
 • Cayo Zapatilla : neskutečné, divoké, neobydlené, mangrovy a korálovým útesem obklopená dvojice ostrovů. Ostrovy, kde je jen jemný bílý písek, palmy sklánějící se nad zelenomodrým mořem, klid, pohoda a ráj. Místní legenda říká, že ostrovy vznikly, když Bůh vstoupil na zem, a proto mají ostrovy tvar jeho bot.
 • Bocas del Toro :  hlavní město provincie Bocas del Toro, je oblíbeným místem pro batůžkáře, potápěče a surfaře. Rozsáhlý korálový útes nabízí úžasné vlny a zároveň jsou zde k vidění pestrobarevné druhy tropických ryb a opuštěné ostrovy k objevování Tato oblast, kterou objevil Kryštof Kolumbus v roce 1502, je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Panamě. V Bocas del Toro návštěvníci běžně procházejí svěžím deštným pralesem, aby si užili divoké a opuštěné pláže s palmami sklánějícíma se nad bílým pískem a zelenomodrou vodou moře.
 • Santa Catalina : klidní a malé městečko se nachází v zálivu Chiriquí a nenabízí mnoho vybavenosti, ale jeho krásné pláže obklopená pralesy a zároveň dostupnost Coiby z něj dělá ideální destinaci pro ty, kteří si chtějí užít přírodní krásy Panamy.  A také, je to super místo na surfování a to až tak, že se surfařská komunita snažila udržet toto idylické místo v tajnosti, jen pro sebe.
 • El Valle de Anton : El Valle de Anton je malebná malá panamská vesnička,  oblíbená hlavně pro úžasné trekingové trasy, v provincii Cocle v centrální Panamě. Kolem dokola je obklopena prastarou sopečnou kalderou a vzhledem k nálezům lidského osídlení už v pravěku to Valle řadí jako nejstarší trvale obydleé sopečné místo na Zemi. Díky své izolaci od zbytku země je to ukázkový příklad staré Panamy, kde je život pomalejší a preferovaným způsobem dopravy je kolo.
 • Panama Canal : Panamský průplav je jedním z největších světových inženýrských výkonů. Ale dokud člověk nestojí na jeho kraji, sotva si uvědomí jak opravdu obrovský a monumentální je.
 • Panama City : hlavní a největší město Panamy a zároveň také nejmodernější město ve Střední Americe. (neoficiálně se mu přezdívá „Dubaj Latinské Ameriky“.) Najdete zde luxusní resorty, nákupní centra a nablýskané mrakodrapy lemující každý metr města , ale i ruiny staré Panamy zničené pirátem Morganem, monumentální Puente de las Américas či městský deštný prales.
 • Portobelo : Historický přístav na pobřeží Karibiku, který byl v dobách španělského panství jedním z nejdůležitějších překladišť zlata a stříbra v celé Americe. Končila tu totiž Camino del Rey, stezka, po níž se vozilo zlato a stříbro z Jižní Ameriky.
 • Lost and Found hostel : kdo nebyl v Lost and Found, tak minul ten nejvíc backpackers hotel v Panamě a jeden z nej tohohle typu na světě. To nejde popsat, to se musí zažít. 

Ubytování, stravování a nakupování

Ubytování

V Panamě lze sehnat ubytování opravdu všech cenových kategorií. Já tentokrát zvolil (mimo poslední noci v Panama City) backpackers klasiku – dorms. A musím říct, že všude to bylo naprosto bez chyby. Pokoje čisté, lůžkoviny také. Sprchy a záchody sice společní, ale vždy také velmi čisté. Ale i tady byly tři místa prostě lepší. A to hlavně skladbou lidí, co do nich míří. Byly to:

Jídlo  a pití

 • Restaurace, kiosky a nakupování : dá se říct že v Panamě si najde každý ten svoje místo. At už se bavím o trzích, pouličních stáncích, klasických večerkách, supermarketech či obrovských nákupních centrech amerického stylu. Ovoce a zeleninu koupíte skoro všude podél cest, ryby buď na trzích či marketech. Pečivo pak klasicky v pekárnách. Podél cest pak prodávají grilované maso (hlavně kuře a vepřové) a v každém sebemenším městě či vesnici je alespoň jedna restaurace. Co se týká kuchyně jako takové, není to zrovna kulinářský zázrak. Z relativní šedi vyčnívají jen grilované/smažené ryby a mořské plody a ceviche.

Co si ovšem zaslouží speciální místo je rum a káva.

 • Rum :  rum je v případě Panamy velmi vděčné téma. Rum je v Panamě všude přítomný a hlavně velmi dobrý. A znalec a milovník rumu tady objeví zcela neznámé, ale velmi kvalitní značky jako je Pedro Mandinga či Manicordo.
 • Káva  :  Panama je domovem té (asi) nejlepší a nejdražší (to určitě) kávy – druhu Geisha. Ta je pěstována v oblasti Chiriqui. Další region s výbornou kávou je okolí města Santa Fe

Ceny

Všechny ceny jsou, vzhledem k tomu, že se jedná o oficiální platidlo, v USD. Navíc místní Balboa je 1:1 s USD.

Doprava

 

Car rental

20 USD/ den ( u Express / Mexc s full pojištěním)

Benzín

95 – 0,92 – 1 USD
91 –  0,91 – 0,94 USD

Mýto dálnice

cca 3 USD cesta

Puerto Amirante  – > Bocas del Torro

6 USD jednosměrný
10 USD zpáteční

Bocas del Torro – > Isla Carenero

2 USD

Bocas del Torro – > Bastimentos Island

5 USD

Parkovné Puerto Amirante

3 USD/ den

Výlety

 

Santa Catalina -> Coiba

70 USD (včetně 10 USD poplatek za vstup do NP + oběd/pití + věci na šnorchlování)

Bocas del Torro – > Cayo Zapatilla

35 USD (včetně 5 USD za vstup do NP)

Puerto Corotú -> Rio Chagres

30 USD /loď  (bez návštěvy indiánské vesnice)

Cacique -> Venas Azules

20 USD/ loď

Lost and Found Horse ride

35 USD (včetně oběda na místní farmě a vlastní výroby třtinového džusu)

Jídlo nákup

 

Papay

kus kolem 1,5 USD (střední velikost)

Ananas

0,5 – 1 USD kus

Banány, 1 kg

1, 5 USD

Marakuja, 1kg

2 USDCibule

Sýr, 1 kg

8-10 USD

Šunka, 1 kg

5-8 USD

Salám, 1 kg

5-10 USD

Máslo

 

Vajíčka 12

2 -2,5 USD

Mléko, 1l

1,5 USD

Rýže, 1 kg

2-3 USD

Cibule, 1 kg

2-3 USD

Balená voda 1,5l

1,5 USD

Pivo místní 6×0,33

3-5USD

Pivo v baru 0,33 (Balboa, Panama)

2-3USD

Panák rumu, tequila

3 USD

Rum Abuelo Anejo, 1l

11 USD

Rum Carta Viejo Anejo, 0,7l

10 USD

Rum Carta Viejo Clato 0,7l

7 USD

Rum Carta Viejo 8 let, 0,7l

20 USD

Rum Abuelo 7 Aňos 0,7l

15 USD

Rum Abuelo Anejo, 1,25l

15 USD

Rum Abuelo Anejo, 0,7l

8,5 USD

Džus 1L

1-3 USD

Coca Cola 2L

1,5 – 2 USD

Jídlo ulice

 

Burger

5 USD

Ryba místní restaurace

3-7 USD

Ceviche

1-6 USD dle velikosti

Grilovaní maso + příloha

3-6 USD

Jídlo a la carte 🙂 na vesnici

3-5 USD

Krevety v restauraci

10 USD

Langusta celá restaurace

14 – 20 USD

Ubytování

 

Hostel (rezervace takl 10 dni dopředu)- dorm

8-12 USD

Hostel na poslední chvíli – dorm

15-20 USD

Private room basic (v hostelu)

25-35 USD

Ostatní

 

SIM karta (mesíc, unlimited data)

20 USD

Loundry

5 USD bag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *