São Tomé & Príncipe: vlastně jen pár dní na cestě

by Petr Hingar
0 comment

Svatý Tomáš a Princip nemusí znít povědomě, ale přitom je tohle místo doslova ve středu  Země a vlastně takovou odpovědí Afriky na Galapágy. Je to místo úchvatné krajiny s bujnou vegetací a kopci z jiné planety,  zapomenutých pláží s palmami sklánějícími se nad pískem, pekelných cest a divokého moře. Také i úsměvům a náklonnosti místních lidí, lahodné chuti ryb a ovoce a pocitu klidu. A také scenériím chudoby a stopám koloniální doby, která zanechala hluboké stopy nejen ve stavbách, ale také v v životě lidí.

Jak tedy se na tyto ostrovy dostat, co tam vidět a tak?

Svatý Tomáš a Princův ostrov (neboli Demokratická republika Svatého Tomáše a Princova ostrova) je souostroví skládající se ze 2 velkých ostrovů (São Tomé a Principe) a několika malých ostrůvků (mimo jiné Rolas Islet, Santana Islet, Sete Pedras Islets).

Na ostrovech panuje horké a vlhké tropické rovníkové klima, s teplotami od 22 °C do 31 °C. Jako na všech tropických ostrovech jsou tu jen dvě období -období sucha (od června do září –  suché počasí, méně tepla a méně vlhkosti) a období dešťů  (větší teplo a častější deštěm). Nicméně, já jsem tam byl jsem byl v prosinci a měl jsem pouze jeden den se silným deštěm, zbytek dnů se vyznačoval velkým vedrem, vlhkostí a chvílemi, kdy byla obloha naprosto jasná. Takže asi tak.

Jak se dostat na Svatého Tomáše a jak na něm

Na Sao Tome je možné se z Evropa dostat dvěma leteckými společnostmi. Obě lítají z Lisabonu – je to TAP Portugal a SPT  Airways.  Ceny mají podobné (zpáteční letenka cca 12 tisíc z Lisabonu) a tak bych za mne rozhodně preferoval cestu s TAP. Do Lisabonu je pak možné se dostat hned několika způsoby, to bych teď tady asi neřešil.

Víza

Vízum nepotřebujete, pokud pocházíte ze země Schengenského prostoru  a pokud se zdržíte na méně než 20 dní.

Při vstupu do země můžou celníci požadovat prokázání se zpáteční letenkou + dostatkem finančních prostředků na pobyt (100 eur/ den) , ale v reálu se tak neděje.  Odletová letištní daň se hradí na mezinárodním letišti ve výši 20 eur.

Jediné omezení může nastat, pakliže přijíždíte ze ze země (včetně tranzitu přes letiště) ) nebo jste byl v posledním roce v zemi s rizikem přenosu žluté zimnice. Pak je  vyžadováno prokázání očkování proti žluté zimnici (mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením)

Doprava na místě

Na místě máte, de-facto dvě možnosti. Bud si pronajmout auto a nebo se spolehnout na místní dopravu. Já jsem šel cestou pronájmu auta nakonec se mi to jeví jako daleko lepší varianta. V případě cestování místní dopravou je naprosto nepredikovatelné kdy a kam se dostanete. A navíc, na ty odlehlejší místa stejně bude nuceni využít služeb taxi /moto taxi nebo jít prostě v pekelném vedru pěšky.

Skrze pronájmy auta. I to není úplně nejjednodušší. Žádná mezinárodní společnost totiž na Sao Tome nepůsobí a tak můžete bud objednat dopředu (s pekelným posláním penz dopředu via pay pall) nebo zkusit řešit na místě. A zde také rozhodně doporučuji pronájem

Já jsem šel cestou rezervace dopředu (rezervoval jsem tady) a musím říct, že vše bylo naprosto OK. Předávající dokonce mluvil anglicky, čímž se zařadil mezi 4!! co na celém Sao Tome anglicky mluvili. Cena byla 242 EUR za 9 dní za SUZUKI JIMMY.

Ted se krátce podíváme na ceny. V tomhle ohledu je Svatý Tomáš klasická Afrika. Na jednu stranu ceny ubytování na úrovni Evropy, na druhou stranu asi jedna třetina populace žije za méně než 1,9 dolaru na den a že více než dvě třetiny populace žije pod hranicí chudoby 3,2 dolaru na den
Ale třeba kvalita ubytování je na slušném standardu, jen si člověk musí zvyknout na fakt, že třeba celý večer nejde elektřina 🙂 ale s tím se prostě žít dá.
Co se týká jídla, tak tu moc nenajdete takový ten klasický street food. Ale restaurací je spousta a to všech možných kategorií – od dřevěného paletového stánku pro luxusní restaurace.

Peníze

 • Na Sao Tome je nezbytně nutné si přivézt hotovost (EUR nebo USD). Na celých ostrovech není ani jeden bankomat, který by akceptoval mezinárodní karty (akceptují jen karty vydaní na Sao Tome). Kartu lze v kritických momentech použít pro výběr přímo v bance, ale je to zatíženo docela mastným poplatkem. Jako druhá varianta jsou luxusní resorty, ale jen za předpokladu, že tam jste ubytováni. Máte-li tedy hotovost, tak výměna je možné (de-facto jen v Sao Tome, jakožto hlavním městě) u pouličních veksláku, neb oficiální směnárny neexistují. Dávají vždy o trochu lepší kurz, než je ten aktuální bankovní a neplatíte žádný poplatek. Aktuálně mění v poměru 1EUR x 25 ST DOBRA. Je to naprosto bezpečná varianta a vždy dají čas na přepočítání a nesnaží se fixlovat. Kde jsou veksláci nejčastěji, viz červené čáry na mapce.

Telefon a data

 • Začnu tím, co potřebuje asi (v dnešní době) každý. A to je mít dostupný internet a telefon.
 • Jako první je třeba říct, že se žádným českým operátorem se do místní GMS sítě nepřihlásíte. Ale naštěstí není problém koupit místní SIM i s daty a frčet na Sao Tome takto.
 • Skoro všude je docela dobré připojení, mimo míst, kde není ani signál. Ale těch je minimum. Občas ještě mají masivní výpadky elektriky, pak nejde ani signál, ale to je primárně noci.
 • Na Svatém Tomáši a Principu jsou dva mobilní internetoví operátoři: Initel a CST. CST je největší poskytovatel mobilního internetu v zemi a stojany CST uvidíte všude.
 • SIM lze zakoupit tady + také místo pro snadné nabíjení dat. Sim Karta = 160 Dobra + cena za zvolenou variantu dat.
 • dobrý návod jak koupit SIM je tady – Buying a sim card in Sao Tome

Ubytování

 • Ubytování je kapitola sama pro sebe. Jedno je ale jisté. Ubytování patří k těm dražším položkám cesty, obzvláště když jedete sám. Co se týká kvality, tak to co v nabídce je, je obecně v dobré kvalitě. A jak se ubytování hledá? Na místě ne zrovna dobře, ideálnější je tady jít cesto booking.com, nebo prostě koukat na přes google map. Za mne bych tady doporučil 3 ubytování, kde jsem byl jak spokojen, tak i poměr cena výkon bylo prostě daleko lepší než u ostatních a nebo byli něčím unikátní.
 • NGÊ D’AI ÊÊ ( booking.com) – za mne top 1 v rámci ubytování v Sao Tomé. Jedná se o 4 chatičky na útesu u Boca do Inferno. Chatičky provozuje Célia Martins (expat, Portugalka) a nejenom že má chatičky na pronájem, tak se zároveň jako dobrovolník angažuje v rámci místní komunity Angolares, něco málo tady. Zajímavé je také i to, že zná ČR a třeba v Praze byla 5x :).
  • Ubytování lze rezervovat přes booking.com, nebo mail – turismoplanob@gmail.com případně +239 989 9849.
 • Miónga (google.com) – za mne top 2 ubytování. Je to komplex kvalitní restaurace a několika chatiček.  Cenově to tam vychází cca takto:
  • Chatička pro jednoho 25EUR, snídaně v ceně
  • Večeře 15 EUR (celkem 4 menší chody + jako hlavní jídlo pak vetší ryba s rýží a opečenými banány)
 • Jalé Ecolodge (booking.com) – ubytování které rozhodně nepatřilo k tě, nejlevnějším, bavím se o 60EUR noc. Ale co na něm bylo top? Určitě jeho poloha na odlehlé pláži na jihu ostrova (Praia Jalé), které krom své osamělosti nabízí i dva super zážitky (dle sezony). A to pozorování velryb a mořských želv. Já viděl želvy, Karetu obrovskou a je to mazec. Ale z5 k ubytování
  • Cena je 60EUR noc pro jednoho, u dvou to je cca 80EUR
  • není tam elektrika, jen mezi 17:00-18:30
  • je to na konci světa, ale je to super

Jídlo a pití

Jídlo

 • Prim hrají jídla z ryb, chobotnic a obecně mořských plodů. Jako příloha pak rýže, hranolky nebo maniok. Dá se ale dostat i k takovým lokálním  lahůdkám, jako je ragú z místních obřích šneků. Oficiálně je to zakázané, ale pro Angolares je to součást kultury a tak ho prostě občas udělají.
 • Dále je pak všude dostání velké množství ovoce jako mango, ananas, banány, guava, star fruit a ultra levná papya.
 • A milovníci čkolády si jistě najdou cestu do čokoládovny Claudia Coralla.

Pití

 • K pití je bežně k dostání místní pivo a palmové víno (což je ovšem zhouba pro místní….). Já si raději dával čerstvou šťávu z kokosových ořechů.
 • A pak tu je ještě skvělá káva, které je bohužel k dostání na velmi málo místech. Ale zase, na Svatém Tomášovi je všechno blízko.

Trhy

 • Trhy jsou an Sao Tomé o trochu mín petřejší, než je v Africe bežné. Na druhou stranu, pro Evropana je to jeden velký blešák a často jsem se přistihl, že koukám na to, co je možné prodávat. Ale jinak na trzích panuje velmi klidná až uspávací nálada.
 • Hlavní město má dvě tržnice, skoro vedle sebe. Stará tržnice je polorozpadlá stavba a v jejím okolí koupíte zemědělské nářadí, cigarety a palmovou pálenku (ale tu jen ráno, ostatně, jako všude u cest).V nové tržnici se uvnitř prodává maso, ryby a ovoce se zeleninou. A kolem ní dokola pak všechno ostatní.

Zajímavá místa

Zajímavá místa vezmu je bodově s obecným popisem Nicméně míst je daleko, daleko víc.

 • Rolas Island – “třetí” ostrov země. Dostanete se sem z Porto Alegre lodí  (cca 20 EUR loď). Na ostrově jsou pak dvě lákadla (tedy mimo zde umístěného ultra drahého resortu): Prochází jím rovník a potom to jsou pláže, kde můžete být opravdu jak Robinson Crusoe
 • Boca do Inferno  – pekelná tlama, místo, kde se vlny s pekelným řevem lámou o pobřeží, vytvořené sopečnými vyvřelinami.
 • Praia Jale – nádherná a dlouhá pláž na úplném jihu. A snad ještě krásnější je cesta k ní. Jen pozor, cesta je jen pro 4×4. Je to místo, kam v zimě chodí klást vajíčka několik druhů mořských želv (já měl štěstí na Karetu) a v létě se tu v zátoce promenádují velryby
 • Porto Alegre – pitoreskní městečko s vznešeným názvem. A přitom je to jen taková díra. Ale je tam pěkně.
 • Pico Cao Grande – ikonická skála, tyčící se nad okolní krajinou.
 • Lagoa Azul – Všemi barvami modré se pyšnící zátoka na západním pobřeží Sao Tome.
 • Obo National Park – národní park, pokrývající skoro 1/4 ostrova. Je možné do něj absolvovat množství treků od lehkých jako je ten k Lagoa Amélia (tedy pokud jdete od Jardim Botânico do Bom Sucesso a ne jako já z Monte Cafe) nebo poi docela masakr s výstupem na Pico De Sao Tomé
 • Monte Cafe – muzeum kafe a obecně poměrně zachovalá koloniální kávová farm
 • Praia Piscina – další z nádherných pláží. Ono vybrat jen tři je problém, neb na většině je člověk sám a přitom jsou opravdu nádherné
 • Cesta, která vede do Santa Catarina na západní straně ostrova – rozhodně jedna z nejhezčích silnic na světě

Views: 6

You may also like

Leave a Comment