Dominika: země, kam se (moc) nelétá a neplave

by Petr Hingar
0 comments
Na Dominice jsem byl celých deset dní. Celkem 6 dní jsme strávil na treku, spal v džungli, na pláži a ve dvou ze třech místních hostelech, 4x chytnul stopa a potkal Cariby, původní obyvatele celého Karibiku, vypil lahev místního rumu a přejedl se guavy.
KDY JET

Čím dřív tím líp. Tedy z pohledu turistikou nezkažené země. A co se týká ročních období. Dominika má vlastně jen jednu sezonu, která primárně  dopadá do cestování – sezona hurikánů. A nejlépe pak ai v lednu.

NA JAK DLOUHO ?

Něco mezi týdnem a dvěma měsíci je ideální. Hodně záleží na tom,  co tu budete dělat. Jestli budete chtít jít celý Waitukubuli, tak klidně i měsíc , kdy budete mít i čas na relaxaci na plážích.

DENÍ ROZPOČET

Dominika je všechno,  jen ne levná. Drtivá většinu potravin se dováží a místní je de-facto jen ovoce.  Ale když se budeme bavit o ostatní výdajích, tak to zase tak zlé není. Dá se stopovat a spát na pláži a to je pohoda.

VÍZA

Občané ČR (obecně Eu) nemají při cestě kratší 21 dnů vízovou povinnost. Vyžadován je cestovní pas s následnou platností nejméně deset měsíců, zpáteční lodní lístek. A nesmíte zapomenout na odjezdovou taxu.

JAK NA DOMINIKU

 Dostat se letecky z Prahy na Dominiku vlastně možní není. Není tu totiž mezinárodní letiště. Jediná aktuální možnost je přijet ferry z Gwady nebo Martiniku (případně Sv. Lucie) do Roseau.

CESTOVÁNÍ PO DOMINICE

Na Dominice je doprava vlastně velice jednoduchá. Veřejná doprava funguje dobře – jak autobusy, ta sdílená doprava. A ještě líp se stopuje. Jako další možmost je pak “stopnout” si rybáře.

Když jsme si vybíral kam pojedu, tak vlastně jako první místo, kam jsme chtěl jet byla právě Dominika. A proč? Je to jednoduché. Má všechno, co mě prostě baví.

Jak se dostat na Dominiku

Otázka jednoduchá, no nicméně realizace trochu složitější. Vlastně jediný ekonomicky smysluplný způsob je ferry z Guadeloupe nebo Martiniku ( případně pak začít cestu na Sv. Lucia a pak via Martinik). Ferry operuje vlastně jen jediná společnost – L’Express des Iles.
Ceny jsou konzistentní, položené ve třech cenových pásmech, kdy nejlevnější je vždy jen v úterý (v případě Guadeloupe – Dominika). A to 59 /79 / 89 EUR pro jednosměrnou a od 120 EUR výše za zpáteční cestu.

Peníze

Na Dominice se platí Východokaribskými dolary, nicméně USD berou také ALe ze ne úplně výhodný kurz. Co se týká bankomatů, tak pár jich je v Roseau. Ve zbytku země to pak už slavné není. Kartous e pak dá platiti ve všech velkých obchodech, hotelích a větších restauracích.

SIM karta

Hodně lidí volí cestu e-sim ( aka Arialo) ale já vždy raději kupuji SIM místní. Takže v Roseau jsme zamířil do prodejny  Digicel pro pre paid kartu.  (poznámka -1ECD = cca 8 Kč). Jsou tam velice ochotní a po mohli mi s celým nastavením (/klasika, někam se posílám, SMS, volá se zadává kód).

Ubytování

Na celé Dominice jsou všeho všudy 3 hostely. Zbytek jsou pak hotely různých kvalit a velkých cen. Na druhou stzranu se dá, máte-li hamaku, spát kdekoliv v přírodě. Takže ubytování pak vychází poměrně dobře.  Já jsme byl ve dvou hostelech  – Roseau Hostel a Soufriere Guesthouse. Oba úplně na pohodu, čisté a pohodlné, pitná voda z kohoutků, pračka na místě.

Ten třetí je poměrně ve vnitrozemí a dle informace, je trochu problém se tam dostat a také je dost simple (není klima, není větrák, obecně jde špatně elektřina).

Jídlo  a pití

Jestli v případě  Gwady a Martiniku platí, že ceny tu jsou tak o 25% vyšší než u nás, tak u Dominiky je třeba přidat dalších 5%.  Také je tu ještě fakt, že šíře sortimentu v obchodech ( a to i v těch pár velkých v Roseau) je malá.  Lepší je to na trhu nebo u pouličního prodeje zeleniny a ovoce, ale tam je zase poměrně omezený výběr (třeba u ovoce – banány, ananas, maracuja, mango a guava). Pro “šílence” je pak v Roseau také jediné KFC na ostrově .
A to i v případě dobrého rumu.

Views: 42

You may also like

Leave a Comment