Indie: top 10 míst

by Petr Hingar
0 comments

Má cesta do indie jde rozdělit na dva zásadní bloky. A to pekelný sever a božský jih.

A můžou za top jen a jen Indové a jejich přístup k turistovi. Na severu je turista peněženkou a skoro každý čin či aktivita je vedena s cílem si na něm utrhnou nějakou tu rupii. Na tom má dokonce i nedílný podíl indický gouvermant s nastavení cen do významných památek či nařízení o možnostech v rámci cestování Indickými drahami. Oproti tomu jih byl lidsky úplně jiný. Milý a přívětivý lidé, kteří mne brali jako , sic zajímavého, někoho kdo chce jejich zemi poznat a pochopit a dali mi svůj čas zdarma a hlavně s nepředstíranou radostí.

ALE POJĎME SE OPROSTIT OD LIDÍ, AČ V INDICKÉM PŘÍBĚHU HRAJÍ ZÁSADNÍ ROLI

Cesta začala v pulzujícím Dillí, pokračovala přes historické skvosty Rajastánu – Jaipuru a Agry s pevnostmi a monumentálním Taj Mahalem, až do Varanasi do jeho ghátů na břehu řeky Gangy, kde se život a smrt snoubí do jednoho celistvého příběhu. Následně jsem se vydal na jih do Karnataky, kde mne očekávaly skryté poklady Mysore, fascinující ruiny Hampi a divoká krása rezervace maharádžů, kde jsme měli šanci spatřit majestátní tygry.

A tady je za mne deset nejzajímavějších míst, která nabízí pohled do světa, kde krása může vzniknout i v největším chaosu, a připomínají, že každé místo, bez ohledu na to, jak je odlišné, má svůj jedinečný příběh.

Ruiny velkolepého Hampi

Hampi, fascinující a magické ruiny rozsáhlého městského komplexu Vijayanagar, jednoho z největších a nejbohatších měst ve středověkého světa. Města, které bylo ve své době mocným a bohatým centrem obchodu se zlatem a diamanty, umění a náboženství a které se vlastně skoro ze dne na den stalo ruinami a pomníkem své slávy. Zůstali jen ruiny impozantních chrámových komplexů, monumentálních struktur a úžasné skalní reliéfy. A pověsti o zániku a pomíjivosti slávy.

Ano, Hampi je jedním z mála míst které jsem kdy navštívil, kde si člověk uvědomí svojí nicotu v v toku času.

Nesmrtelné a smrtelné Váranasí

Varanasi, jedno z nejstarších nepřetržitě obydlených měst na světě, je místem kde se na březích posvátné Gangy potkávají život a smrt a každý moment připomíná naši vlastní pomíjivost. Ve vzduchu visí aroma kadidla a zvuky manter, které vytvářejí atmosféru, jež je tak hustá, že ji lze téměř krájet.

A pak na ghátech, kde se věřící koupají ve svatých vodách, se zdá, že se zastavil čas, aby umožnil duši nahlédnout do nekonečna. Zde, kde se život a smrt potkávají na břehu věčné řeky, je každý okamžik připomínkou naší vlastní pomíjivosti a současně slavností nekonečného cyklu bytí.

Taj Mahal

Taj Mahal, majestátní monument lásky, stojí na břehu řeky Yamuny jako nesmrtelný symbol nekonečného citu. Jeho dokonalé bílé mramorové kopule a věže září v ranním světle (tedy, nemáte-li neprostupnou mlhu jako já), připomínajíce světu, že pravá láska přesahuje hranice času a smrti.  Vzduch kolem Taj Mahalu je naplněn, na Indii naprosto netypickým, tichem. Ale to ticho prázdné, ale je plné údivu, obdivu a úžasu.

Stojí jako pevný, a přesto něžný, připomínka lidské schopnosti vytvořit něco trvalého a krásného z hlubin zármutku a ztráty. Taj Mahal není jen mauzoleum; je to básní v kameni, oslavou života a lásky, které jsou věčné jako samotné nebe. Ale…Taj Mahal vlastně ani nejde přesně nejde popsat, musí se zažít.

Old Delhi

Old Delhi, s jeho úzkými uličkami a historickými památkami, vypráví příběhy dávných časů, kdy bylo srdcem mocného impéria. Každý kout, každá tržnice, každá starobylá mešita a hinduistický chrám ožívá příběhy o bohatství, náboženské toleranci a umělecké vášni, která formovala tuto oblast. Vzduch je nasycen vůněmi koření, zvuky prodavačů a šustěním sárí, jakoby se minulost a přítomnost snoubily do  nekonečného okamžiku.

A pak tu jsou monumenty lidské velikosti. A nezáleží, je-li to je Jama Masjid, jedna z největších mešit v Indii, nebo komplex Qutub s Iron Pillar of Qutub, asi největší historickou záhadou Indie či úžasné pomníky mughalského impária jako Humayunova hrobka či Červená pevnost.

Nagarahole Tiger Reserve

Nagarahole Tiger Reserve, kdysi exkluzivní loviště maharadžů, nyní stojí jako svatyně divokého života v srdci západních Ghátech v Karnátace. Tento úchvatný klenot přírody je plný hlubokých a tajemných lesů a je místem kde stále vládnou majestátní tigři a řeky vyprávějí příběhy, podobné tomu o Mauglí.

A ten pocit, když se rozhrne křoví na najednou se koukáte do očí tigra, tak ten nezapomenu nikdy. Síla, rozhodnost a svoboda v jednom pohledu..

Starověký chrám Nanjundeshwara

Chrámový komplex Sri Nanjundeshwara, známý také jako Nanjangud Srikanteshwara Temple, je jeden z nejposvátnějších hinduistických chrámů v Indie. Původ chrámu, zasvěceného Šivovi, sahá do doby před více než tisíci lety. A přesto je to stále živé duchovní místo, které přitahují poutníky a návštěvníky z celé Indie a světa.

Podle legendy je chrám známý jako „Nanjundeshwara“, což znamená „Ten, kdo pohltil jed“. To odkazuje na příběh, kdy Šiva pohltil jed a zachránil tak svět před zkázou.

Jaipur

Jaipur, známý jako Růžové město, založený v 18. století, je první pečlivě naplánované město Indie. A tím je úplně jiný než ostatní Indická města. A to především šířkou a pravidelností ulic, které jsou rozloženy do 6 sektorů oddělených bulváry širokými 34 metrů. A také čistotou.
A i přes svou relativní novotu m co nabídnout. At je to palác Hawa Mahal, vodní palác Jal Mahal či živá a rušná tržiště.

Srirangapatna

Srirangapatna, malé město s bohatou historií, leží na břehu posvátné řeky Kaveri v Kárnatace. Toto město je známé především jako místo posledního odporu proti britským silám vedených slavným vládcem Tipu Sultanem, zvaným Tygr z Mysore.
Ale většina lidí sem dnes, stejně jako dlouhá staletí předtím, míří kvůli chrámu Ranganathaswamy Temple, který je považován za jeden z největších chrámů věnovaných bohu Višnuovi.

Chrámy Karnataky

Karnataka, srdce jižní Indie, je domovem některých z nejvíce úchvatných a architektonicky významných chrámů na světě, které jsou živým svědectvím bohaté historie a duchovního odkazu regionu. Mezi tyto skvosty patří Chrámy Belur a Halebidu, které jsou vysoce ceněny pro svou sofistikovanou hoysalskou architekturu, detailní reliéfy a oslnivé sochařské práce, jež vyprávějí příběhy hinduistické mytologie. Belur, s jeho Chennakeshava chrámem, a Halebidu, domov Hoysaleswara chrámu, jsou oba svědci neuvěřitelné řemeslné zručnosti a umělecké schopností stavitelů hoysalského období, když každý kámen a socha zde vypráví příběh s hlubokým duchovním podtextem.

Dalším skvostem je Hoysala Shri Doddagaddavalli Lakshmi Devi Temple, který stojí jako oáza klidu a spirituality uprostřed zeleně. Tento chrám je unikátní svým designem a strukturou, nabízející odlišný pohled na hoysalskou architekturu. Shri Kalleshwara Swamy Mandir v Gadagu představuje další fascinující příklad, kde se spojuje historie s duchovním významem. Tento starobylý chrám, věnovaný bohu Šivovi, je znamenitý svou jednoduchostí a zároveň komplexností, a představuje další cenný příspěvek k bohatému kulturnímu a duchovnímu dědictví Karnataky. Tyto chrámy nejsou pouze místy uctívání, ale také zázračnými uměleckými díly, které odolávají zkoušce času a nabízejí návštěvníkům hluboký vhled do minulosti.

Desátým top „místem“ Indie je pak jídlo

Indická kuchyně je velký gastronomický zážitek a díky své rozmanitosti si zde přijde na své každý (ať už to bude kuře Tandoori, špenát Palak Paneer nebo Tikka Masala). Indická kuchyně je známá specifickým kořením jako je kari, kurkuma, chilli, šafrán, kardamon, zázvor a koriandr. Je to zároveň ráj pro vegetariány, protože v Indii je více restaurací nabízejících vegetariánskou stravu než maso.

Víc o Indické kuchyni pak tady  –

Views: 15

You may also like

Leave a Comment