Etiopie: cesta do kolébky lidstva

by Petr Hingar
0 comment

Etiopie – zemi jistě znáte, ale kolik toho o ní vlastně víte? Většina vlastně velmi málo. A přitom. S krásnou krajinou, nádhernou divokou přírodou, neskutečnými památkami a přátelskými místními obyvateli by to rozhodně měla být na cestovním seznamu každého cestovatele.

Moje asi nejsilnější vzpomínka na Etiopii je to, jak stojím na útesu v Simienských horách a dívám se víc jak kilometr dolů na malé vesničky obklopené zelenými políčky o kolem mne ční sopečné vrcholy, které se jako osamělí poutníci táhnou až na obzor. A nad tím vším létají černí havrani a supi. Tohle je to pravé srdce Afriky.

Etiopie je země s fascinující historií, obelisky v Aksumu, skalní chrámy v Lallibele, hrady Gondaru a ostrovní kláštery jezera Tana jsou zcela jedinečné. Je také často označována jako „kolébka lidstva“, Vždyť tady někde žila Lucy…

JE VELKOU IRONIÍ, ZE ETIOPIE JE MÍSTEM, KDE VLASTNĚ MODERNÍ SVĚT ZAČÍNAL. A PAK NĚJAK Z MAPY SVĚTA VLASTNĚ VYPADLA DO NEZNÁMA.

A pak ta příroda. Jezero Tana s vodopády Modrého Nilu,  nejžhavější místo na zemi v podobě Danakilské propadlina, neskuteční hory Bale a Simieny, pralesy na jihu a pouště na východě.  Lucy žila v neskutečné krajině. Tedy, kdyby žila dnes. Za jejího života to tu bylo zcela určitě úplně jiné..i když, kdo ví.. 

A nakonec ještě jedno, tedy, pokud by to nestačilo. Etiopie jde vlastně nazvat zemím původu. O Lucy už řeč byla, ale Etiopie je také prvním místem, kde se kdy vyráběla káva a kde se provozuje jeden z nejpůvodnějších způsobů křesťanství. A to už skoro 2000 let.

POZNÁMKA POD ČAROU: fotky z Etiopie bohužel poznamenala souhra havárie počítače a zároveň kolaps záložního disku. Tak jich bohužel moc není…

Views: 3

Leave a Comment