Home » São Tomé & Príncipe: Jídlo, ubytování a služby

São Tomé & Príncipe: Jídlo, ubytování a služby

Ted se krátce podíváme na ceny. V tomhle ohledu je Svatý Tomáš klasická Afrika. Na jednu stranu ceny ubytování na úrovni Evropy, na druhou stranu asi jedna třetina populace žije za méně než 1,9 dolaru na den a že více než dvě třetiny populace žije pod hranicí chudoby 3,2 dolaru na den
Ale třeba kvalita ubytování je na slušném standardu, jen si člověk musí zvyknout na fakt, že třeba celý večer nejde elektřina 🙂 ale s tím se prostě žít dá.
Co se týká jídla, tak tu moc nenajdete takový ten klasický street food. Ale restaurací je spousta a to všech možných kategorií – od dřevěného paletového stánku pro luxusní restaurace.

Peníze

Na Sao Tome je nezbytně nutné si přivézt hotovost (EUR nebo USD). Na celých ostrovech není ani jeden bankomat, který by akceptoval mezinárodní karty (akceptují jen karty vydaní na Sao Tome). Kartu lze v kritických momentech použít pro výběr přímo v bance, ale je to zatíženo docela mastným poplatkem. Jako druhá varianta jsou luxusní resorty, ale jen za předpokladu, že tam jste ubytováni. Máte-li tedy hotovost, tak výměna je možné (de-facto jen v Sao Tome, jakožto hlavním městě) u pouličních veksláku, neb oficiální směnárny neexistují. Dávají vždy o trochu lepší kurz, než je ten aktuální bankovní a neplatíte žádný poplatek. Aktuálně mění v poměru 1EUR x 25 ST DOBRA. Je to naprosto bezpečná varianta a vždy dají čas na přepočítání a nesnaží se fixlovat. Kde jsou veksláci nejčastěji, viz červené čáry na mapce.

Telefon a data

Začnu tím, co potřebuje asi (v dnešní době) každý. A to je mít dostupný internet a telefon. Ja o první je třeba říct, že se žádným českým operátorem se do místní GMS sítě nepřihlásíte. Ale naštěstí není problém koupit místní SIM i s daty a frčet na Sao Tome takto. Skoro všude je docela dobré připojení, mimo míst, kde není ani signál. Ale těch je minimum. Občas ještě mají masivní výpadky elektriky, pak nejde ani signál, ale to je primárně noci. SIM lze zakoupit tady + také místo pro snadné nabíjení dat. Sim Karta = 160 Dobra + cena za zvolenou variantu dat.

Ubytování

Ubytování je kapitola sama pro sebe. Jedno je ale jisté. Ubytování patří k těm dražším položkám cesty, obzvláště když jedete sám. Co se týká kvality, tak to co v nabídce je, je obecně v dobré kvalitě. A jak se ubytování hledá? Na místě ne zrovna dobře, ideálnější je tady jít cesto booking.com, nebo prostě koukat na přes google map. Za mne bych tady doporučil 3 ubytování, kde jsem byl jak spokojen, tak i poměr cena výkon bylo prostě daleko lepší než u ostatních a nebo byli něčím unikátní. NGÊ D’AI ÊÊ ( booking.com) – za mne top 1 v rámci ubytování v Sao Tomé. Jedná se o 4 chatičky na útesu u Boca do Inferno. Chatičky provozuje Célia Martins (expat, Portugalka) a nejenom že má chatičky na pronájem, tak se zároveň jako dobrovolník angažuje v rámci místní komunity Angolares, něco málo tady. Zajímavé je také i to, že zná ČR a třeba v Praze byla 5x :). Ubytování lze rezervovat přes booking.com, nebo mail – turismoplanob@gmail.com případně +239 989 9849.

Miónga (google.com– za mne top 2 ubytování. Je to komplex kvalitní restaurace a několika chatiček.  Cenově to tam vychází cca takto:

  • Chatička pro jednoho 25EUR, snídaně v ceně
  • Večeře 15 EUR (celkem 4 menší chody + jako hlavní jídlo pak vetší ryba s rýží a opečenými banány)

Jalé Ecolodge (booking.com) – ubytování které rozhodně nepatřilo k tě, nejlevnějším, bavím se o 60EUR noc. Ale co na něm bylo top? Určitě jeho poloha na odlehlé pláži na jihu ostrova (Praia Jalé), které krom své osamělosti nabízí i dva super zážitky (dle sezony). A to pozorování velryb a mořských želv. Já viděl želvy, Karetu obrovskou a je to mazec. Ale z5 k ubytování

  • Cena je 60EUR noc pro jednoho, u dvou to je cca 80EUR
  • není tam elektrika, jen mezi 17:00-18:30
  • je to na konci světa, ale je to super

Jídlo a pití

Jídlo

Prim hrají jídla z ryb, chobotnic a obecně mořských plodů. Jako příloha pak rýže, hranolky nebo maniok. Dá se ale dostat i k takovým lokálním  lahůdkám, jako je ragú z místních obřích šneků. Oficiálně je to zakázané, ale pro Angolares je to součást kultury a tak ho prostě občas udělají.

Dále je pak všude dostání velké množství ovoce jako mango, ananas, banány, guava, star fruit a ultra levná papya.

A milovníci čkolády si jistě najdou cestu do čokoládovny Claudia Coralla.

Pití

K pití je bežně k dostání místní pivo a palmové víno (což je ovšem zhouba pro místní….). Já si raději dával čerstvou šťávu z kokosových ořechů.
A pak tu je ještě skvělá káva, které je bohužel k dostání na velmi málo místech. Ale zase, na Svatém Tomášovi je všechno blízko.

Trhy

Trhy jsou an Sao Tomé o trochu mín petřejší, než je v Africe bežné. Na druhou stranu, pro Evropana je to jeden velký blešák a často jsem se přistihl, že koukám na to, co je možné prodávat. Ale jinak na trzích panuje velmi klidná až uspávací nálada. Hlavní město má dvě tržnice, skoro vedle sebe. Stará tržnice je polorozpadlá stavba a v jejím okolí koupíte zemědělské nářadí, cigarety a palmovou pálenku (ale tu jen ráno, ostatně, jako všude u cest).V nové tržnici se uvnitř prodává maso, ryby a ovoce se zeleninou. A kolem ní dokola pak všechno ostatní. 

Ceny

Něco málo cenového srovnání, dá se počítat 1Dobra jako 1 Kč (cca). K nakupování, obecně se dá nakoupit lépe jen v Sao Tome, jsou tam 3 větší “super” markety, malé místní markety mají většinou jen úplný základ – konzervy ryb, cigarety, pivo, nealko a mouku.
CO Cena
internet dle GB, 3GB/ 220 Dbs
pronájem auta 750 – 11OO Dbs
kafe 20 – 60 Dbs
houska 5 Dbs
kobliha 10 – 15 Dbs
sýr plátkový 200g 55 – 90 Dbs
rýže 1kg 30 – 60 Dbs
voda 0,5 10 – 20 Dbs
voda 1l 15 – 30 Dbs
voda 5l 35 – 70 Dbs
pivo nacional 15 Dbs obchod/ 20-40 Dbs restarace
nealko džus malý obchod 15 – 40 Dbs
nealko džus malý restaurace 30-50 Dbs
oběd/večeře restaurace 250 – 500 Dbs
opečená kukuřice 10 Dbs
pečené banány ulice 10 Dbs
banány plata kg 20 – 30 Dbs
kokosový ořech 5 Dbs
papaya 20 -50 Dbs dle velikosti
banány kg 20 – 30 Dbs
ananas kg 20 – 30 Dbs
mango kg 20 – 30 Dbs
čokoláda Claudio Corallo tabulka 100 – 150 Dbs
čokoláda Claudio Corallo tyčinka 20 – 30 20 – 30 Dbs
benzín 1l 30 Dbs
toaletní papír 25 Dbs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *