Home » São Tomé & Príncipe: vlastně jen pár dní na cestě

São Tomé & Príncipe: vlastně jen pár dní na cestě

Svatý Tomáš a Princip nemusí znít povědomě, ale přitom je tohle místo doslova ve středu  Země a vlastně takovou odpovědí Afriky na Galapágy. Je to místo úchvatné krajiny s bujnou vegetací a kopci z jiné planety,  zapomenutých pláží s palmami sklánějícími se nad pískem, pekelných cest a divokého moře. Také i úsměvům a náklonnosti místních lidí, lahodné chuti ryb a ovoce a pocitu klidu. A také scenériím chudoby a stopám koloniální doby, která zanechala hluboké stopy nejen ve stavbách, ale také v duchovní v životě lidí.

Jak tedy se na tyto ostrovy dostat, co tam vidět a tak? 

V první části se podíváme na to, kde Svatý Tomáš a Princův ostrov leží a jak je to s podnebím, jak se tam dostat, jak víza a co je tam možné zajímavého vidět.

Kde vlastně Svatý Tomáš a Princův ostrov leží

Svatý Tomáš a Princův ostrov (neboli Demokratická republika Svatého Tomáše a Princova ostrova) je souostroví skládající se ze 2 velkých ostrovů (São Tomé a Principe) a několika malých ostrůvků (mimo jiné Rolas Islet, Santana Islet, Sete Pedras Islets). Nachází se v Guinejském zálivu, 150 mil od Guineje a Gabonu, na africkém kontinentu.

Podnebí

Na ostrovech panuje horké a vlhké tropické rovníkové klima, s teplotami od 22 °C do 31 °C. Období sucha probíhá od června do září, registruje suché počasí, méně tepla a méně vlhkosti. Od října do května je období dešťů s větším teplem a deštěm. Na Svatém Tomáši a Princově ostrově jsem byl v prosinci a měl jsem pouze jeden den se silným deštěm, zbytek dnů se vyznačoval velkým vedrem, vlhkostí a chvílemi, kdy byla obloha naprosto jasná.

Jak se dostat na Svatého Tomáše

Na Sao Tome je možné se z Evropa dostat dvěma leteckými společnostmi. Obě lítají z Lisabonu – je to TAP Portugal a SPT  Airways.  Ceny mají podobné (zpáteční letenka cca 12 tisíc z Lisabonu) a tak bych za mne rozhodně preferoval cestu s TAP. Do Lisabonu je pak možné se dostat hned několika způsoby, to bych teď tady asi neřešil.

Víza

Vízum nepotřebujete, pokud pocházíte ze země Schengenského prostoru  a pokud se zdržíte na méně než 20 dní.

Při vstupu do země můžou celníci požadovat prokázání se zpáteční letenkou + dostatkem finančních prostředků na pobyt (100 eur/ den) , ale v reálu se tak neděje.  Odletová letištní daň se hradí na mezinárodním letišti ve výši 20 eur.

Jediné omezení může nastat, pakliže přijíždíte ze ze země (včetně tranzitu přes letiště) ) nebo jste byl v posledním roce v zemi s rizikem přenosu žluté zimnice. Pak je  vyžadováno prokázání očkování proti žluté zimnici (mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením)

Doprava na místě

Na místě máte, de-facto dvě možnosti. Bud si pronajmout auto a nebo se spolehnout na místní dopravu. Já jsem šel cestou pronájmu auta nakonec se mi to jeví jako daleko lepší varianta. V případě cestování místní dopravou je naprosto nepredikovatelné kdy a kam se dostanete. A navíc, na ty odlehlejší místa stejně bude nuceni využít služeb taxi /moto taxi nebo jít prostě v pekelném vedru pěšky. 

Skrze pronájmy auta. I to není úplně nejjednodušší. Žádná mezinárodní společnost totiž na Sao Tome nepůsobí a tak můžete bud objednat dopředu (s pekelným posláním penz dopředu via pay pall) nebo zkusit řešit na místě. A zde také rozhodně doporučuji pronájem 

Já jsem šel cestou rezervace dopředu (rezervoval jsem tady) a musím říct, že vše bylo naprosto OK. Předávající dokonce mluvil anglicky, čímž se zařadil mezi 4!! co na celém Sao Tome anglicky mluvili. Cena byla 242 EUR za 9 dní za SUZUKI JIMMY. 

Zajímavá místa

Zajímavá místa vezmu je bodově s obecným popisem Nicméně míst je daleko, daleko víc.

  • Rolas Island – “třetí” ostrov země. Dostanete se sem z Porto Alegre lodí  (cca 20 EUR loď). Na ostrově jsou pak dvě lákadla (tedy mimo zde umístěného ultra drahého resortu): Prochází jím rovník a potom to jsou pláže, kde můžete být opravdu jak Robinson Crusoe
  • Boca do Inferno  – pekelná tlama, místo, kde se vlny s pekelným řevem lámou o pobřeží, vytvořené sopečnými vyvřelinami.
  • Praia Jale – nádherná a dlouhá pláž na úplném jihu. A snad ještě krásnější je cesta k ní. Jen pozor, cesta je jen pro 4×4. Je to místo, kam v zimě chodí klást vajíčka několik druhů mořských želv (já měl štěstí na Karetu) a v létě se tu v zátoce promenádují velryby
 
  • Porto Alegre – pitoreskní městečko s vznešeným názvem. A přitom je to jen taková díra. Ale je tam pěkně.
  • Pico Cao Grande – ikonická skála, tyčící se nad okolní krajinou.
São Tomé e Príncipe
  • Lagoa Azul – Všemi barvami modré se pyšnící zátoka na západním pobřeží Sao Tome.
  • Obo National Park – národní park, pokrývající skoro 1/4 ostrova. Je možné do něj absolvovat množství treků od lehkých jako je ten k Lagoa Amélia (tedy pokud jdete od Jardim Botânico do Bom Sucesso a ne jako já z Monte Cafe) nebo poi docela masakr s výstupem na Pico De Sao Tomé
  • Monte Cafe – muzeum kafe a obecně poměrně zachovalá koloniální kávová farm
  • Praia Piscina – další z nádherných pláží. Ono vybrat jen tři je problém, neb na většině je člověk sám a přitom jsou opravdu nádherné
  • Cesta, která vede do Santa Catarina na západní straně ostrova – rozhodně jedna z nejhezčích silnic na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *