Home » Jordánsko: road trip od severu k jihu a zpět

Jordánsko: road trip od severu k jihu a zpět

Kdo by se nechtěl podívat do Wadi Rum, Petry, Jerashe a na Mrtvé moře, nebo také na jiné světy jako Arrakis, Pasaana, Jedha či zkusit najít ztracený Svatý grál. My se Sebíkem ano a tak jsme se vypravili do Jordánska.

Doprava aneb jak tam a jak jezdit tam

Vstup
Do Jordánska potřebujeme víza. Ale naštěstí to lze celé vyřešit online. A v Jordánsku na to šli tak mazaně (v dobrém), že víza sloučili se vstupy na všechny památky do Jordan Pass. 

Čili vše uděláte online a na památkách pak jen ukazujete Jordan Pass v mobilu. Jen v Petře pak musíte navíc na pokladnu, kde vám vadají vstupenku, se kterou pak jdete dál. 

Co je aktuálně specifické, jsou neustále se měnící podmínky vstupu dle Covid pravidel.

Cestování na místě
Při cestování Jordánskem, de-facto tři možnosti. Bud si pronajmout auto (nebo pronajmout auto s řidičem – aka taxi) a nebo se spolehnout na místní dopravu. Já jsem šel cestou pronájmu auta nakonec se mi to jeví jako daleko lepší varianta (v případě pronájmu auta s řidičem je to ta nejdražší varianta). V případě cestování místní dopravou je naprosto nepredikovatelné kdy a kam se dostanete. A navíc, na odlehlejší místa stejně bude nuceni využít služeb taxi. 

Zajímavá místa

 • Petra – místo jako Petra prostě druhé na světě není. V horách ukryté a skoro zapomenuté město Petra představuje jeden z novodobých divů světa. A právem. Jen těžko se popisují pocity z ní. Já jsme tam byl už potřetí a stejně na mne její monumentalita a tajuplnost opět dolehla. Petru člověk prostě musí zažít.
 • Wadi Rum – úchvatná oblasti v jižním Jordánsku, kus spálené a sytě oranžově a červeně zářící pouště spalované arabským sluncem. Tento nedotčený zázrak přírody je také nazýván  „Měsíční údolí“ – kdo uvidí, pochopí. Zároveň se jedné o kmenová území beduínských kmenů, které zde žijí už 2 tisíce let.
  Wadi Rum je také vyhledáváno filmaři. Ať už jako kulisa k filmu Lawrence z Arábie, či filmový Arrakis, Pasaana či Jedha. A mnoho dalších…
 • Jerash – ruiny starověkého města Gerasa – spolu se Syrskou Palmýrou  se jedná o nejzachovalejší římská města vůbec. Až na místě si člověk uvědomí, jak byla starověká města vlastně obrovská, bohatá  a zároveň, jak kvalitně byla stavěna.
 • Umm Qais – ruiny starověké Gadarady – je další z úžasných míst starověkého světa. Když se k tomu přidají úžasné výhledy na Golanské výšiny a jezero Galilejské, není co dodat více.
 • Mrtvé moře – nejnižší a zároveň nejslanější místo na naší planetě. Moře, do kterého se vlévá biblický Jordán, kde ležela Sodoma a Gomora a kde se formovaly dějiny naší civilizace. Co dodat více.
 • Hrad Karak – Karak představuje nádhernou demonstraci křižácké vojenské architektury.  Jedná se o největší Jordánský hrad a jeden z největších křižáckých hradů na celém Blízkém východě.
 • Desert Castles (Qasr Hallabat, Qasr Kharana, Qasr Tuba a Qusair Amra) – pouštní hrady nepatří mezi zrovna moc navštěvovaná místa. A to neprávem. Za mne rozhodně patří na seznam “must to see” Pouštní hrady jsou totiž nádherným příkladem rané islámské architektury a jsou důkazem fascinující historie a toho, jak byl islám ve svých počátcích otevřený a moderní. Ve své historii byly důležitou součástí obraně-obchodních bodů Umajjovské pouště, které postavili vládci dynastie Umajjovců.
 • King’s Highway – už 3 tisíce let používaná cesta, která původně spojovala Heliopolis ve starověkém Egyptě s Akkadskou Rusafou na řece Eufrat.

Ubytování a služby

Ubytování patří k těm dražším položkám cesty, obzvláště když jedete sám. Co se týká kvality, tak to co v nabídce je, je obecně v dobré kvalitě. A jak se ubytování hledá? Na místě ne zrovna dobře, ideálnější je tady jít cesto booking.com, nebo prostě koukat na přes google map. A vybrat lze od klasické dormitory až po luxusní resorty. 

Ceny, co mají na booking sedí až na jednu výjimku a tím je ubytování ve Wadi Rum. Často tam mají jen malou cenu za chatku. Ale bez dopravy na místo, jídlo a výlet. To naskočí až při další komunikaci. A minimálně doprava je nutná, jedete-li tam poprvé (když jsem byl podruhé, šel jsme do kempu pěšky..hezké 2 hodiny cesty pouští.

Data a mobilní připojení
Začnu tím, co potřebuje asi (v dnešní době) každý. A to je mít dostupný internet a telefon. Je možné nechat vše na svém českém operátorovi, ale pak se docela nedoplatíte. Naštěstí ale není problém koupit místní SIM i s daty. V nabídce jsou tři operátoři (Umniah, Orange a Zein). Nejlevnější varianta je pak Umniah, nabízejí hned několik předplacených objemů (dle dat /ceny, všechny jsou platné 1 měsíc. Skoro všude je velmi dobré připojení (3-4G), mimo míst, kde není ani signál. Ale těch je minimum (třeba celé Wadi Rum).

Z ceníku Umniahu:

 • Umniah 5 Smart. This plan includes 6 GB data, 750 domestic mins, 500 SMS for 6.5 JOD
 • Umniah 7 Smart. This plan includes 12 GB data, 1500 domestic mins, 1500 SMS for 9.17 JOD
 • Umniah 9 Smart: Plan is inclusive of 22 GB data, 1750 domestic minutes, 1000 international minutes, 2000 SMS for 11.34 JOD
 • Umniah 12 Smart: the plan is inclusive of 28 GB data, 20000 domestic minutes, 1000 international mins, and 2000 SMS for 15.12 JOD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *