Jak tam do Malajsie
Do Malajsie je vlastně dost jednoduché se dostat. Kuala Lumpur je jeden z největších leteckých hubů světa. Z Prahy nejkomfortněji ( s jedním přestupem) sem můžete letět třeba s Qatar Airways , Emirates či Turkish Airlines.
Pak je tu možnost s Qatarem letět do Penangu, což jsme zvolili my.
Víza a podmínky vstupu
Pro občany České republiky je platný bezvízový vstup po dobu 90 dnů.
Doprava na místě
Já jsme volil, vzhledem k tomu, že jsme jel se synem, pronájem auta. To jsme si zarezervoval dopředu a vyzvedl přímo na letišti v Penangu. Stánky autopůjčoven jsou poměrně intuitivně hned po východu z bezcelní zóny a my měli auto do 20 minut po příchodu ke stánku.
Řízení v Malajsii je naprosto v pohodě. Za mne dokonce určitě lepší než na Balkáně (myslím tím oblast bývalé Jugoslávie 🙂 ). Jediné co může být trochu pro našince problém, je fakt, že se řídí po druhé straně.
Co je také třeba vyřešit hned u půjčovny (ideálně) je předplacená karta na mýtné (Touch’n GO). Na Penangu jsou cesty zdarma, první placení ale čeká hned po přejetí mostu na pevninu. Je tam sice stanice kde můžete kartu dobít, ale často tam nemají ten podstatný plast. A bez něho se na dálnici nedostanete.

Poslední je pak placení parkovného. Někde to jde z předplacené karty Touch’n GO, někde pak musíte v obchode koupit bloček s předplacenými kartami. (v hodnotě třeba do 30 kč celkem – na 10 parkování)
!!! jen pozor!!..na Langkawi není možné jet trajektem s vypůjčeným autem z pevniny. Je možného nechat zaparkované na parkovišti kolem přístavu, nicméně jet s ním na Langkawi prostě možné není. Tam pak doporučuji si půjčit skútr
Služby a ubytování
Co se týká ubytování, je na velmi dobré úrovni. respektive, každý si tu bez problému najde svojí cenovou hladinu.
Itinerář cesty – jak jsme jeli
Jak píšu výše. My přiletěli na Penang, takže naše cesta začínala a končila to tomto ostrově. A jak jsme tedy jeli? Na mapě je to vidět, po místech top pak bylo takto: Penang->Cameron Highlands->Taman Negara->Kuala Lumour->Kuala Perlis->Langkawi->Penang.
Po cestě jsme vždy stavěli a snažili se navštívit co šlo 🙂
Zajímavá místa z mého pohledu
- George Town – je stejně známý jak pro své jídlo tak i pro svou architekturu. Mluví se o něm jako o „hlavním městem Malajského jídla “ – nabízí jedny z nejlepších pouličních jídel v celé Asii
- Batu Ferringhi – velmi zajímavý ” Night Market” s velkou nabídkou místních výrobků a jídel
- Cameron Highlands – kopcovitá oblast s dlouhou tradicí pěstování čaje na svažitých úbočích. Také tu najdete velké množství jahodových farem. Ale to hlavní, proč je oblast vyhledávaná, je opravdu příjemné klima.
- Národní park Taman Negara – chráněná oblast s 130 milionů let starým deštným pralesem. Taman Negara nabízí velké množství aktivit a atrakcí – treky pralesem, plavby po řekách, atd..
- Kuala Lumpur – hlavní a největší město Malajsie má cestovatelům co nabídnout. Snad nejvíce známé jsou Petronas Twin Towers a KL Tower či Night market. Kuala Lumpur patří mezi 10 nejnavštěvovanějších měst na světa.
- Sky Bridge – 125 metrů dlouhý Langkawi Sky Bridge, pěší chodník ve výšce 660 metrů nad mořem. Vede k němu nejstrmnější lanovka na světě, ale ty výhledy prostě za to stojí.
- Langkawi – obrovské a nedotčené pole mangrovů, do kterých je možné se dostat na motorových člunech
- Vodopády Telaga Tujuh (Langkawi) nabízejí krásné a čisté přírodní bazény ke koupání a také stezku džunglí, která vede do dvou různých pater vodopádu.