Home » Madeira: ostrov věčného jara

Madeira: ostrov věčného jara

Madeiru lze nazvat “nejbližším ostrovem Karibiku” . Má všechno, co nabízí Karibik, ale jste vlastně stále v Evropské unii, kousek od domova. Což přináší výhody, že je to vlastně stejné jako jiná cesta po Evropě. Stačí tedy občanka, řidičák, karty a česká SIM 🙂

Madeira – i když je relativně malé – má opravdu co nabídnout pro nejrůznější typy cestovatelů. Jako bonus je i fakt, že silnice jsou obecně ve skvělém stavu a je možné se po nich snadno pohybovat a prozkoumat i malé vesnice.

Pro návštěvu Madeiry pak mluví těchto 5 bodů:

 1. Nádherná příroda : Kromě moře, na které nabízí ostrov krásné výhledy, přitahuje Madeira pozornost také krásou svých lesů a rozmanitostí odstínů zelené.
 2. Jídlo : Na Madeiře rozhodně nebudete trpět hlady ani žízní. Místní kuchyně je pestrá a plná lahodných jídel, všude je také dostatek ovoce a když dostanete žízeň, máte na výběr bud džusy nebo nějaká ten místní alkohol.
 3. Snadný přístup : V ČR máme na Madeiru přímý spoj, A komu by to nestačilo, může letět přímím spojem i z Vídně nebo nově z Lipska
 4. Ceny : návštěva ostrova je relativně levná. Madeira nabízí opravdu velké množství ubytování od hotelů po velmi dobře organizované a dostupné kempy. A ceny obecně jsou trochu pod úrovní ČR.
 5. Příjemné počasí : klima Madeiry je velmi mírné. Průměrné teploty se pohybují od 17 °C v zimě do 25 °C v létě. Navíc, vlivem teplého proudu z Mexického zálivu se teplota mořské vody pohybuje mezi 18 °C v zimě a 22 °C v létě.

Doprava aneb jak tam a jak jezdit tam a kam 

Jak na Madeiru

Z ČR se možné se na Madeiru dostat hned několika způsoby, ale pokaždé vlastně jen letecky. Ano, dá se i lodí (trajektem), ale to opravdu smysl nedává. Jak tedy a s kým? Z Prahy je tu možnost bud přímého letu z se Smartwings, nebo pak jsou TAP s přestupem v Lisabonu. Z okolních letišť pak s EasyJett z Berlin Brandenburg nebo z Vídně s Austrian. Edit: Od jara 2022 bude léta z Lipska přímý let Rainair. Dále se pak dá s dalšími, ale to už je s přestupem. 

Cestování na místě

Na místě máte, de-facto dvě možnosti. Bud si pronajmout auto , řešit dopravu pomocí taxi/uberu a nebo se spolehnout na místní dopravu. Já jsem šel cestou pronájmu auta a  nakonec se mi to jeví jako daleko lepší varianta. Respektive jako varianta, která nám dala nejvíc svobody v tom, kam, kdy a na jak dlouho se někam podíváme. 

Ostrov je poměrně malý a díky tomu je možné jej projet prakticky za jeden den. Půjčte si tedy auto, vezměte mapu a prozkoumejte Madeiru bez obav z počasí. Pokud mapa nepomůže, jednoduše se vykloňte z okna a zeptejte se místních na informace. 

Zajímavá místa

 • Přírodní lávové bazény a páž v Seixal  – úžasné koupání
 • Camara de Lobos – pitoreskní malá rybářská vesnička kousek od Funchalu, která je soustředěná kolem krásné zátoky s množstvím barevných loděk
 • Ponta de São Lourenço – nádherné útesy na východním cípu Madeiry – v zimě a na jaře zelené jako Faerské ostrovy a v létě pak hnědé jako poušť. A kolem vysoké útesy o které se do nekonečny tříští vlny Atlantiku.
 • Cabo Girao –  prosklená vyhlídka na druhém nejvyšším útesu v Evropě  – 580 m. Neskutečný výhled pro silné povahy 🙂 
 • Calheta – továrna na rum s možností exkurze. Ve městečku je zároveň i jediná (umělá) pláž s bílým pískem na Madeiře.
 • Porto da Cruz –  malé městečko, kde je možné navštívit navštívit tradiční palírnu rumu – North Mills Distillery , která jako jediná v Evropě dodnes jede na parní pohon. Zároveň jsou tu u nádherné mořské bazénky na koupání
 • Curral das Freiras – Údolí jeptišek je místo, ve které se krčí malé vesnice hluboko pod vysokými horami.  V 16. století se sem utíkaly ukrývat jeptišky, když jim na pobřeží hrozili nájezdy pirátů. Na celé údolí je pak nádherný výhled z  Eira do Serrado.
 • Ribeiro Frio – malinká vesnice uprostřed madeirského vavřínového pralesa.  Je to také výchozí místo pro několik levád – jak ultra jednoduchou a oblíbenou  levádu Balcoes, tak i pro nádhernou levádu Ribeiro Frio – Portela – Levada do Furado (PR10)
 • Paul da Serra – chcete-li najít na Madeiře místo, s nejvíce nestabilním počasím, tak tato náhorní plošina je to nejlepší místo. Skoro pořád tu fučí a převaluje se oblačnost a mlha.
 • Fanal – pláň s několika až 500 let starými vavříny která evokuje až pohádkové pocity. A když pak dojdete až na okraj útesů, tam máte pocit, co normálně zažívají jen ptáci. 
 • Pico do Areeiro –  třetí nejvyšší hora Madeiry (1818 m n. m.) která je navíc velmi jednoduše dosažitelná po silnici autem. Je to super místo na pozorování východu slunce, kde často slunce vychází do moře mraků, které se válí pod vámi. Je to také výchozí místo pro „hřebenovku“ Pico do Areeiro – Pico  Ruivo – Curral das Freiras.
 • Levády – dovolená na Madeiře by nebyla kompletní, kdybyste si neprošli alespoň jednu levádu. Levády jsou kanály, které byly vybudovány, aby přivedly vodu z hor do údolí. Výhodou je, že stezky kolem nich mají jen nízký sklon stoupání. 

Restaurace

Obecne se dá říct, že ceny v restauracích jsou velmi příznivé, mimo hlavní turistické trasy zaplatíte za hlavní chod do 10 € i s přílohou, ve Funchalu kolem 15 €. A také platí, že skoro všude je jídlo velmi dobré. Ale i tak dám několik typů na místa, kde se dá skvěle najíst.

 • Conchinha (Porto Moniz) – vynikající Bolo do Caco  (hovězí za 3 EUR a kuřecí za 2,5 EUR) – Najdete jí tady.
 • Restaurante O Forno (Ponta do Pargo) – restaurace na západním výběžku ostrova, měli vynikající Espadu za 11 EUR. Najdete jí tady
 • Restaurante Caravela (São Vicente) – restaurace v řadě dalších podél pláže (no spíše skladu šutrů). Vynikající Espada (bezkonkurenčně největší porce na celé Madeiře) za 12 EUR  a suprové hovězí Espetada, také za 12 EUR. Dle mne asi nejlepší z navštívených restaurací. Najdete jí tady.
 • La Perla Restaurante/Bar  (Curral das Freiras) – klasická místní “gril”, dělající všechno jídlo ve velké peci s roštem. Jídlo bylo super (pečení kuře s přílohou  a pečená žebra s přílohou, každé za 5EUR). Navíc v ceně úžasný výhled do celého údolí. Najdete je tady.
 • Cantinho da Serra (Santana) – vynikající restaurace pro místní “honoraci”, která vaří tradiční jídla. Měli jsme úžasné pečené kuře na bylinkách za 10EUR a pečenou chobotnici za 13 EUR. Jako příloha byla rýže, opečená polenta,  brambory a dušená zelenina. Na závěr jsme si dal skvostný Pudim de maracujá za 3 EUR. Restauraci najdete tady.
 • Piscinas Snack-Bar (Porto da Cruz) – restaurace hned vedle umělého mořského koupaliště. Vynikající tuňák  s přílohou 10 EUR, Espada za 8 EUR. Najdete jí tady
 • Restaurante Praça do Engenho  (Porto da Cruz) – neskutečně vynikající Lapas. Restaurace je na dohled od Piscinas a zároveň kousek od North Mills Distillery 
 • Heritage (Funchal) – asi nejlepší zmrzlina na ostrově. Passion fruit nebo tamarillo. Podnik je umístěn hned u vstupu do Mercado dos Lavradores.
Ceny
Něco málo cenové hladiny (a bavíme se o cenách v klasických obchodech a restauracích, ne v turistických pastech jako je Mercado dos Lavradores). V případe ovoce doporučuji nakupovat v obchodech Horta Madeira – Frutaria nebo pak na nedělním trhu v Santo da Serra
Co Cena
pronájem auta 25-35 EUR/den dle společnosti. Nicméně toto je jen se základním pojištěním a zýáleží na Vaší para
kafe (presso) 0,6 – 1,2 EUR
houska 0,35 EUR
sýr 250g 2,50 – 5 EUR
sýr 250g 2,50 – 5 EUR
pivo 1,5 – 3 EUR
rum 0,7l dle stáří, ale mladý od 8 EUR, smysluplný od 18 EUR a “dobroty” od 40 EUR. A doporučuji kupovat přímo v továrnách, ceny jsou o cca 20% lepší.
madeira 0,7l 1O let, 18EUR
džus 1,5 – 4 EUR/l
tamarillo 3,5 EUR/kg
loquats (mišpule) 4 EUR/kg
pitanga 8 EUR/kg
guava 2,5 EUR/kg
banány madeira kg 0,6 – 1,4 EUR/kg
papaya madeira kg 3,5 EUR/kg
zlatá maracuja 7- 10 EUR/kg
passion fruit EUR/kg
banana passion fruit 6 EUR/kg
delicious Fruit 3 EUR/ks
mango 3,5 EUR/kg
avokádo 3,5 EUR/kg
anona 2,5 – 4 EUR/kg
benzín 1l 1,492 EUR/l
parkování ve Funchalu 1,30EUR/60 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *